verze pro tisk

6 rad, jak pěstovat amarylis

4. duben 2015

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Reklama

Amarylis

Amarylis, kterému se u nás říká také hvozdník, patří mezi exotické rostliny a kvete od ledna do dubna. Existuje velké množství druhů - velkokvěté, malokvěté, plnokvěté - stačí si jen vybrat ten, který se vám líbí.

Protože jde o jedovatou rostlinu, umístěte ji tak, aby nebyla v dosahu malých dětí.

Choroby

Jedná se o vcelku odolnou rostlinu, ale při nesprávné péči, může být napadena tzv. červenou spálou - chorobou, která se projevuje čevenými skrvrnami na listech.

1. Podmínky pro pěstování

Amarylis vyžaduje kvalitní, mírně kyselý substrát. Květináč by měl být o něco větší než cibule.

Ideálním stanovištěm je jižní nebo jihovýchodní strana v blízkosti okna, kde bude mít dostatek světla. Rostlina má ráda suchý vzduch, proto ji určitě nezalévejte rosením.

2. Nákup rostliny

Pokud kupujete již vzrostlou rostlinu v květináči, vybírejte tu, která má alespoň polovinu cibule nad zemí a na stvolu má 2-4 květy. Když kupujete samotné cibule amarylisu, které si chcete sami zasadit, vybírejte cibule pevné, které právě začínají rašit.

3. Péče ve vegetačím období

Ve vegetačním období, tj, v době když amarylis kvete, vyžaduje rostlina teplotu kolem 25°C a mírnou zálivku jednou týdně. Abyste měli zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu, přihnojujte ji jednou týdně minerálním hnojivem s obsahem draslíku.

4. Péče po odkvětu

Po odkvětu odstraňte uschlé a zvadlé květy a rostlině ponechte zelený stvol.

5. Péče v klidovém období

V polovině srpna začněte amarylis připravovat na období klidu. Pomalu omezte zálivku, až přestanete rostlinu zalévat úplně. Celá rostlina postupně uschne a cibule se zatáhne.

Poté cibuli přesuňte na 6-8 týdnů do místnosti s teplotou okolo 10°C.

Pokud byste nedopřáli květině tuto odpočinkovou fázi, již by nevykvetla.

6. Přesazování a sázení nové cibule

Po době klidu začne cibule opětovně rašit. To je čas na přesazení cibule.

Na dno květináče dejte drenážní vrstvu a zasypejte ji kvalitním substrátem. Cibuli zasaďte tak, aby z poloviny až dvou třetin vykukovala nad zem. Jen tak docílíte toho, aby rostlina pěkně rostla a kvetla.

V tuto dobu začněte amarylis také postupně zalévat. Z cibule vyraší nové stvoly a několik listů a asi po 2-3 měsících rostlina vykvete.

Jak vidíte, je třeba se o amarylis během roku starat, ale za to se vám odmění krásnými květy, které vám budou dělat radost a zútulní vaše bydlení.

A jestli rádi pěstujete kvetoucí rostliny, podívejte se také na to, jak pěstovat orchideje nebo takový vřes.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.55 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…


Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…

Jak pěstovat rukolu?

Jak pěstovat rukolu?

Máte rádi listové saláty? Pak jste určitě ochutnali také rukolu. Tento druh listové zeleniny je příjemným zpestřením na našem talíři a navíc je velmi zdravá. A má ještě jednu výhodu, můžete si ji lehce vypěstovat i doma a ani nepotřebujete zahrádku. Jak na to?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!