verze pro tisk

Jak a proč pěstovat rakytník?

19. květen 2014

Kdo jednou ochutná a přivoní k oranžovým až červeným plodům této zázračné rostliny, okamžitě si ji zamiluje. Vůně a chuť je nezaměnitelná, jedinečná a skrývá v sobě neuvěřitelné množství léčebných účinků. Jak a proč tedy pěstovat rakytník řešetlákový?

Reklama

Rakytník se používal již v indické, tibetské a později i v čínské medicíně, dokonce i ve starém Řecku a Římě měl své místo. Místo původu však není známé. Oblast rozšíření rakytníku je obrovská a zahrnuje velkou část Evropy a Asie.

Obyvatelé Sibiře rakytník využívali již v dávné minulosti a to nejen pro plody, ale pro obsah cenných látek v celé rostlině. Proto se někdy můžete setkat s tím, že se o rakytníku mluví jako o ,,sibiřském zázraku“.

Dnes je u nás rakytník málo rozšířen, hlavně kvůli problematické sklizni plodů. Pěstují ho tak většinou malopěstitelé, kteří si několik keříků snadno sklidí.

Proč mít na zahradě rakytník?

Jak už bylo řečeno, z rakytníku lze použít všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. Plody a semena patří mezi nejcennější produkty této rostliny. Škála jejich účinných a zdraví prospěšných látek je velice široká a tím i mezi dalšími rostlinami zcela výjimečná!

Jaké má tedy rakytník léčebné účinky a kdy ho používat?

Plody a dužnina rakytníku pomáhaji:

 • Při nachlazení, bolestech hlavy, chřipkách i angínách, při zánětu močových cest i pohlavního ústrojí
 • Během stresu, pracovní či sportovní zátěži
 • Při nedostatku vitamínů a minerálů
 • Rakytník má baktericidní účinek vůči stafylokokům, salmonelóze, bakteriím břišního tyfu.
 • Stimuluje zažívání, zlepšuje vylučování trávicích enzymů a žluči, zvyšuje rezistenci vůči infekci
 • Vylepšuje kvalitu hemoglobinu, zvyšuje počet erytrocytů
 • Při infekční hepatitidě zmenšuje intenzitu vážného poškození v jaterních buňkách
 • Zlepšuje dlouhodobě výkonnost, koncentraci  myšlení

Olej z rakytníku se používá:

 • Při zánětech jícnu , žaludečních  i dvanáctníkových vředů
 • Zvyšuje odolnost organismus
 • Hojí popáleniny a proleženiny, omrzliny, křečové žíly
 • Používá se na dvacet druhů kožních chorob, při zánětech horních cest dýchacích
 • Pomáhá při zánětech očí, při rakovině zažívací soustavy, protože regeneruje tkáně a sliznice trávicího traktu

 

Už víte, proč pěstovat rakytník? Důvodů k tomu je hned několik! Vypěstujte si tedy doma svůj vlastní keřík zdraví!

Jak pěstovat rakytník?

Při pěstování rakytníku je nutné myslet na to, že rostlina je dvoudomá, potřebuje tedy samčí i samičí rostlinu k tomu, aby došlo k utvoření plodů. Ale i přes všechny složité rady zahrádkářů, rakytník může pěstovat naprostý laik, rostlina bývá odolná a nenáročná, někdo o ní tvrdí, že je to plevel. A tak jestli pod vaším vedením zatím žádná rostlina nepřežila, věřte, že rakytník to dokáže.

Vyberte rakytníku dobré místo!

Rakytník lze pěstovat prakticky všude, kromě vysokohorských oblastí. Snáší dobře velmi nízké teploty, až extrémní mrazy. V létě naopak zvládá teploty vysoké, pokud je rostlina dostatečně zavlažená.

Vyberte takové místo, kde je půda dostatečně propustná, vlhká, spíše lehčího charakteru. Na těžkých, hlinitojílovitých či naopak písčitých půdách špatně roste. Nesnáší půdy příliš zasolené.

Nároky na světlo a vláhu jsou vysoké. Najděte takové stanoviště, kde nebude nic překážet a rostlině stínit, ta totiž vlivem špatného světla chřadne a špatně kvete.

Vody musí mít poměrně dost, při jejím nedostatku, opadávají listy nebo dokonce plody.

Jak vysadit rakytník?

Když najdeme vhodné stanoviště, můžeme se pustit do výsadby. Pozemek zryjeme asi 30-35cm do hloubky, můžeme do půdy přidat chlévský hnůj, či kompost a minerální hnojiva.

Jako sazenice se používají  zpravidla dvouleté rostlinky. Samčí rostlinu vysazujeme vždy na okraj pozemku, na návětrné straně, aby došlo ke kvalitnímu opylení celé samičí rostliny. Na 2 – 4 samičí rostliny, vysazujeme jednu rostlinku samčí.

Udělejte jámu o průměru 40 – 50cm, hlubokou 35-40 cm a rostlinu zasaďte, jak jste běžně zvyklí. Rostliny vysazujte ve sponu 2,5 m x 3m, ale i 3 x 4 m.

 

A pokud se těšíte, že již v létě ochutnáte tento oranžový zázrak, budete si muset nechat zajít chuť! Většinou se s prvními plody setkáte po čtyřech, až šesti letech.

Čekat se ale rozhodně vyplatí!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!