verze pro tisk

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

19. červen 2014

Rádi se zdobíte originálními šperky? Pak si takový můžete vyrobit, není na tom nic složitého. Šperky z pryskyřice jsou originální a můžete jimi obdarovat i své blízké. Můžete vyrobit náušnice, přívěsek na krk nebo brož. A jak takový šperk vyrobit?

Reklama

Pryskyřice

Křišťálová pryskyřice je hmota na bázi epoxidu. Pryskyřici koupíte ve výtvarných potřebách nebo na internetu. Balení obsahuje dvě složky - pryskyřici a tvrdidlo, které po smíchání podle návodu vytvoří průhlednou tekutou hmotu. Po zatvrdnutí připomíná sklo, ale je mnohem lehčí. Nejčastěji se hmota nalévá do kovových lůžek, ale můžete zalít prakticky cokoliv, od korálků, hracích kostek, sušených květin, po různé dřevěné předměty nebo figurky. Na internetu naleznete spoustu inspirace a nápadů jak pryskyřici použít.

Co potřebujete?

Kromě balení pryskyřice budete potřebovat něco, co budete do pryskyřice zalévat a pomocný materiál pro práci.

Nejčatěji se pryskyřicí zalévají různá kovová lůžka s očkem, která se poté můžou dál zavěsit. Pokud bude mít lůžko zvýšený okraj, bude se vám lépe pracovat - je to vhodné především pro začátečníky. Lůžka seženete na internetu, ale také ve výtvarných potřebách. Dál můžete zalít vlastnoručně vyrobenou placku z Fimo hmoty nebo si vyrobit formu na odlévání pryskyřice. Možností je mnoho.

Do lůžek se vkládají různé fotografie, grafické motivy nebo obrázky. Nejlepší je mít svůj obrázek vytisknutý na fotografickém papíře, ale je vhodné ho ještě přetřít lepidlem na decoupage, aby si udržel své barvy. Přímo do lůžka můžete také něco namalovat, například akrylovými barvami.

Chcete-li pryskyřici obarvit, budete potřebovat vitrážové barvy na sklo.

Dál budete potřebovat krabici s víkem, ve které bude váš šperk tuhnout. Může být papírová nebo třeba plastová krabička na potraviny vyložená pečícím papírem.

Postup práce

Když máte rozmyšleno jak by měl šperk vypadat (jaký bude mít tvar lůžka, případně motiv na obrázku) a máte sehnaný veškerý materiál, můžete se pustit do práce.

Příprava lůžka

Nejprve si musíte připravit lůžko s obrázkem. Nůžkami vystřihněte obrázek podle tvaru a velikosti lůžka a několikrát ho z obou stran přetřete lepidlem na decoupage. Nechte ho řádně uschnout a pak ho nalepte do lůžka. A opět nechte pořádně zaschnout, nejlépe alespoň 12 hodin. Do lůžka můžete nasypat i malé korálky nebo třpytky.

Když máme lůžko připravené, položte ho do krabice, kde bude pryskyřice schnout a můžeme se pustit do přípravy pryskyřice.

Práce s pryskyřicí

S pryskyřicí pracujte vždy v rukavicích a v dobře větrané místnosti, protože je dráždivá. Při práci na větším množství šperků používejte respirátor, abyste nevdechovali dráždivé výpary. Tyto výpary se z výrobku odpařují i po dobu tuhnutí, tak pozor, kde necháváte vaše dílko tuhnout.

Nejprve musíte smíchat dvě složky pryskyřice dle návodu v poměru 2:1. Míchejte důkladně, až bude mít roztok čirou barvu. Dejte pozor, abyste měli dobře promícháno i v okrajích nádobky, ve které pryskyřici mícháte. Míchejte pomalu, abyse nevytvořily bublinky. Pokud byste nedodrželi správný poměr jednotlivých složek, pryskyřice by neztuhnula. Nemíchejte příliš velké množství pryskyřice, ale ani moc malé - ideálně alespoň 15ml. Nejlepší je vyrobit více šperků najednou.

Když máte řádně rozmícháno, můžete opatrně nalít pryskyřici do lůžka. Dejte pozor, abyste pracovali na rovné ploše. Pryskyřici nalévejte pomalu, nejlépe plastovou lžící. Povrchové pnutí pryskyřice je veliké, takže nalijte takové množství, aby se na povrchu vytvořila malá čepička. Pokud je pryskyřice už tužší a nerozlije se sama až do krajů, použijte párátko a opatrně ji nažeňte kam potřebujete.

Nyní je čas nechat výrobek ztuhnout a i v této fázi bude potřebovat vaši pozornost.

Tuhnutí

Při tuhnutí je nutné, aby šperk byl ve vodorovné poloze přikrytý víkem, aby byl chráněný před prachem, který by se mohl na povrch nalepit a úplně zkazit výsledek.

Ihned po pár minutách se začnou v pryskyřici tvořit bublinky, které je nutné propichovat špndlíkem. Čím je pryskyřice tužší, tím méně se tvoří bublinek, ale je nutné výrobek pravidelně kontrolovat a bublinky odstraňovat. Pokud je tedy nechcete zachovat jako zajímavý efekt.

Pryskyřice bude tuhá po 6-10 hodinách, ale lépe ji nechat stát 24 hodin. Poté už šperk můžete začít hrdě nosit nebo obdarovat někoho ze svých blízkých.

 

Pokud si přesto nejste jistí, že byste výrobu šperku zvládnuli, můžete si koupit sadu pro začátečníky, která obsahuje většinou lůžka na náušnice, lůžka na přívěsky a velmi podrobný návod. Tak s chutí do práce.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.38 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak na šperky z FIMA?

Jak na šperky z FIMA?

Nosíte rádi šperky všeho druhu? V poslední době jsou velmi oblíbené šperky vyrobené z Fima - náušnice, korálky, náhrdelníky, prsteny, brože a jiné. Tento materiál má obrovské možnosti a dají se s ním vytvářet zajímavé kousky. A navíc, je práce s Fimem jednoduchá a můžete si vlastní šperk vyrobit i v…

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Pomalu, ale jistě, se blíží 30. dubna a s ním čarodějnice. A k tomu neodmyslitelně patří lampionové průvody a pálení ohňů. Hlavně pro děti jsou tu pak různé soutěže a průvody v maskách čarodějnic a vy možná přemýšlíte, jaký kostým pořídit, aby vaše dítko bylo originální. Nejlepší je vyrobit si kostý…


Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Patříte k těm, kteří mají jednu sadu vánočních ozdob a ty používáte každý rok stále dokola nebo rádi výzdobu obměňujete? Jestli i vy rádi zdobíte svůj dům nebo byt, zkuste si sami vyrobit originální vánoční ozdoby. Jak na to? Možností je mnoho.

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

Venku napadl sníh, teplota je pod bodem mrazu a ptáčkové marně shánějí potravu. Udělejte dobrý skutek a vyrobte ptáčkům krmítko. To nejjednodušší zvládnete vyrobit za pár minut a jste-li šikovní, můžete vyrobit i klasické dřevěné krmítko. Možností je mnoho, tak se pojďte podívat, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!