verze pro tisk

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

2. leden 2015

Venku napadl sníh, teplota je pod bodem mrazu a ptáčkové marně shánějí potravu. Udělejte dobrý skutek a vyrobte ptáčkům krmítko. To nejjednodušší zvládnete vyrobit za pár minut a jste-li šikovní, můžete vyrobit i klasické dřevěné krmítko. Možností je mnoho, tak se pojďte podívat, jak na to.

Reklama

1. Krmítko z kokosového ořechu

Pro výrobu krmítka z kokosu budete potřebovat kokosový ořech, silnější provázek, vrtačku a pilku. Pilkou rozřízněte kokos na polovinu. Do každé poloviny vyvrtejte po obvodu ořechu 4-6 dírek v rovnoměrných rozestupech.

Když přiložíte poloviny ořechu k sobě, dírky by měly být nad sebou. Podle počtu dírek si připravte 4-6 provázků dlouhých asi 15 cm.

Těmi svažte obě poloviny kokosu k sobě tak, aby mězi kokosy vznikla mezera 5-10 cm.

Uprostřed horního kokosu vyvrtejte dírku a navažte do ní provázek k zavěšení krmítka. Pak stačí spodní polovinu kokosu naplnit směsí semínek a máte hotovo.

2. Krmítko z PET lahve

Na krmítko z PET lahve budete potřebovat 1,5l PET lahev, 2 vařečky, háček nebo provázek. V jedné třetině PET lahve udělejte z boku dvě dírky naproti sobě.

Jedna díra bude menší a druhá větší. Jimi prostrčte vařečku tak, aby byla rukojeť v menší díře. Ve dvou třetinách lahve udělejte další dvě dírky pro druhou vařečku.

Do uzávěru od lahve našroubujte háček nebo ovažte hrdlo lahve provázkem k zavěšení. Lahev naplňte semínky a těšte se na malé strávníky.

3. Krmítko ze šišky

Na výrobu tohoto krmítka budete potřebovat borovou šišku, med, směs semen pro ptáky a provázek. Šišku namočte v medu a obalte ji v semínkách. Pak šišku navažte na provázek a můžete ji venku pověsit. Namísto šišky můžete použít i obyčejnou roličku od toaletního papíru a ptáčci budou spokojeni.

4. Tukové krmítko

Tukové krmítko vyrobíte z hovězího loje, směsi semínek, drcených ořechů a plastového kelímku.

Vyškvařte hovězí lůj, nasypejte do něj směs semínek a ořechů, zamíchejte, směs nalijte do plastového kelímku a nechte ztuhnout. Ke kelímku připevněte provázek a máte hotovo.

Tukové krmítko zavěste do stínu, protože na sluníčku by se rozehřálo. Místo plastového kelímku můžete použít například kokosový ořech nebo keramický květináček.

5. Dřevěné krmítko

Trochu náročnější na zručnost i čas je výroba dřevěného krmítka. Budete potřebovat dřevěná prkénka, laťky, překližku, vruty nebo hřebíky, pilku na dřevo, vrtačku a kladivo. Výsledné krmítko může mít mnoho podob, ale princip výroby je následující.

Postup výroby

Nejprve vyrobíte z prkének nebo překližky dno krmítka a k němu připevníte bočnice, aby semínka nevypadávala. Bočnice by měly být vysoké 2-4 cm.

Poté z latěk vyrobíte podpěry pro stříšku. Stříšku můžete udělat z rovné desky, ale musí být ke krmítku připevněna zešikma, aby po ní stékala voda.

Složitější variantou je, když vyrobíte ze dvou pravoúhlích trojúhelníků štíty, ke kterým připevníte dva dřevěné obdélníky, aby vznikla špičatá střecha.

Střecha krmítka by měla přesahovat jeho dno, aby do krmení nepršelo. Nakonec hotové krmítko natřete a můžete ho umístit na vhodné místo venku.

Pak stačí nasypat semínka a počkat až přiletí první ptáčkové. Vždyť je radost pohledět, když se slétnou a začnou uzobávat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.45 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Pomalu, ale jistě, se blíží 30. dubna a s ním čarodějnice. A k tomu neodmyslitelně patří lampionové průvody a pálení ohňů. Hlavně pro děti jsou tu pak různé soutěže a průvody v maskách čarodějnic a vy možná přemýšlíte, jaký kostým pořídit, aby vaše dítko bylo originální. Nejlepší je vyrobit si kostý…

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Rádi se zdobíte originálními šperky? Pak si takový můžete vyrobit, není na tom nic složitého. Šperky z pryskyřice jsou originální a můžete jimi obdarovat i své blízké. Můžete vyrobit náušnice, přívěsek na krk nebo brož. A jak takový šperk vyrobit?


Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Patříte k těm, kteří mají jednu sadu vánočních ozdob a ty používáte každý rok stále dokola nebo rádi výzdobu obměňujete? Jestli i vy rádi zdobíte svůj dům nebo byt, zkuste si sami vyrobit originální vánoční ozdoby. Jak na to? Možností je mnoho.

Jak vyrobit domácí tekuté mýdlo?

Jak vyrobit domácí tekuté mýdlo?

Tekutá mýdla v posledních letech v domácnostech vytlačují klasická tuhá. Jsou totiž mnohem příjemnější pro pokožku a také účinnější. Jediným problémem je jejich vyšší pořizovací cena. Abyste nemuseli každý měsíc kupovat mýdlo za 50 a více korun, můžete si ho vyrobit svépomocí doma. Stačí k tomu pár …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!