verze pro tisk

Jednoduchý návod, jak vyrobit lampion

3. listopad 2014

Jak se na podzim začne brzy stmívat, konají se v některých městech lampionové průvody pro děti. Takový lampion si můžete koupit za pár korun, ale větší radost vám udělá, když si ho sami vyrobíte. Není na tom nic složitého a do práce můžete zapojit i svoje děti. I ty nejmenší zvládnou vyzdobit a pomalovat papír, ze kterého bude lampion vyrobený. A jak na to?

Reklama

Co budete potřebovat?

Před tím, než se pustíte do tvoření, si připravte potřebný materiál a nářadí. Pro výrobu lampionu budete potřebovat:

  • kulatou krabičku od sýra (i s víčkem)
  • velký arch papíru - může to být pauzovací papír, transparentní papír nebo i obyčejný pečící papír
  • ohebný drátek - asi 75 cm
  • dřevěnou tyčku
  • čajovou svíčku
  • oboustrannou lepící pásku
  • lepidlo
  • nůžky
  • barvičky - vodovky, pastelky, fixy nebo voskovky

Dále se bude hodit pravítko a krejčovský metr.

Postup výroby lampionu

Máte-li vše nachystané, můžete se pustit do práce.

Krabička od sýra

Nejprve si připravte krabičku od sýra. Doprostřed spodní části nalepte čtvereček z oboustranné lepící pásky - ta bude držet svíčku. Z víčka vystřihněte kruh tak, že ponecháte okraj krabičky asi 0,5-1 cm široký. Do tohoto okraje udělejte naproti sobě dvě dírky - do nich později připevníte drátek.

Velikost papíru

Připravte si obdélník z pauzovacího nebo pečícího papíru. A jaké má mít obdélník rozměry? Krejčovským metrem si změřte obvod krabičky od sýra a připočítejte 1-2 cm - výsledkem je šířka papíru, který bude tvořit plášť lampionu. Výšku papíru zvolte podle požadované výšky lampionu.

Zdobení lampionu

Papír můžete ozdobit několika způsoby. Můžete ho libovolně pomalovat barvami nebo polepit barevnými a jinými efektními papíry. Tato činnost je vhodná i pro nejmenší děti.

Aby byl lampion pevnější, můžete vystřihnout asi centimetr silný proužek barevného papíru, který nalepíte na dolní a horní část ozdobeného papíru. Nebo můžete použít barevnou lepící pásku.

Trochu složitější, ale o to efektnější, je následující postup pro výzdobu papíru. Kromě pečícího papíru si připravte také barevný papír o stejných rozměrech. Do barevnho papíru vystříhejte různé tvary a poté oba papíry přilepte k sobě a máte hotovo. Až bude lampion hotový, bude těmito tvary procházet světlo od svíčky. Hezky vypadají například různé hvězdičky. Až budete lampion lepit dohromady, dejte pozor, aby pečící papír byl uvnitř lampionu a barevný papír na vnější straně.

Lepení papíru ke krabičce

Když máte papír nazdobený, barvičky i použíté lepidlo jsou suché, můžete slepit lampion dohromady. Boční strany krabiček od sýra namazejte lepidlem a přilepte k nim připravený papír. Obě části krabičky přilepujte najednou. Papír si položte na stůl, krabičky ze strany potírejte lepidlem a papír na ně postupně navíjejte.

Dokončovací práce

Teď už stačí jen připevnit drátek na zavěšení. Konce drátku zasuňte do připravených dírek ve víčku krabičky od sýra a zahněte je tak, aby se drátek nevyvléknul. Na dřevěnou tyčku připevněte kousek drátku a na jeho konci vytvořte háček, na který lampion pověsíte.

Nezapomeňte připevnit také čajovou svíčku na dno lampionu. Myslete na to, že lampion je vyrobený z papíru, proto buďte při manipulaci s ohněm opatrní. Místo čajové svíčky můžete použít svíčku s LED diodou, která je na baterky a vypadá podobně jako čajová svíčka.

Tak ať vám lampion dělá radost.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.64 hvězdiček / Hodnoceno: 33x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jednoduchý postup, jak snadno otevřít kokos!

Jednoduchý postup, jak snadno otevřít kokos!

Vůně i chuť kokosu je nezaměnitelná a pro většinu z nás velice příjemná. Nejčastěji kokos konzumujeme v podobě kokosové moučky, nebo jako kokos strouhaný. Čas od času ale není špatné koupit celý plod a využít z něj maximum. Všichni ale víme, jak tvrdou má kokos skořápku. Jak ji nejlépe a nejsnadněji…

Návod na vázání kravaty

Návod na vázání kravaty

Kravata je módním doplňkem, který patří do každého obleku. Někteří muži ji nosí skoro každý den, protože to vyžaduje jejich zaměstnání, jiní si berou kravatu jen při vyjímečné příležitosti, např. na svatbu nebo ples. Způsobů jak kravatu uvázat je mnoho. V tomto článku najdete návod na uvázání dvou n…


Návod, jak zrychlit internet

Návod, jak zrychlit internet

Zdá se vám, že rychlost vašeho internetu není taková, jaká by měla být? Koho by také bavilo stále čekat, než se mu načte požadovaná stránka. Chyba ale nemusí být jen na straně internetového připojení. Pojďte se podívat, jak je možné zrychlit internet.

Návod, jak zjistit rychlost internetu

Návod, jak zjistit rychlost internetu

Každý, kdo pracuje s internetem, někdy zažil chvíle, že musí čekat, než se mu načte požadovaná stránka nebo se spuštěné video stále zasekává. V takových chvílích začnete pochybovat o rychlosti internetu. Pojďte se podívat, jak zjistit rychlost vašeho připojení.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!