verze pro tisk

Jak odmaturovat z češtiny?

30. květen 2014

Čeština je naší rodnou řečí, a proto by mělo být naší povinností český jazyk dobře znát. Mnoho českých autorů napsalo knihy, které rozhodně stojí za přečtení, ale příliš často po těchto publikacích bohužel mladá generace nesáhne. Berte proto maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury i  jako možnost, dozvědět se víc o historii naší země. Jak se tedy na zkoušku dobře připravit a úspěšně z češtiny odmaturovat?

Reklama

Jak zkouška probíhá?

Pro úspěšné absolvování celé zkoušky je nutné vykonat tři dílčí zkoušky, kterými jsou didaktický test, písemná práce a ústní zkouška.

V testu prokazujete dobrou znalost českého jazyka, mluvnice, stylistiky a nauky o textu. Dále se hodnotí i to, jaká je vaše schopnost porozumět a pracovat s textem.

písemné práci budete mít na výběr z deseti stanovených zadání. Téma se skládá z názvu a vymezení způsobu zpracování. Student má na rozmyšlení 25 minut  a pak dalších 90 minut na zpracování. I zde využije stylistické, pravopisné a gramatické poznatky.

Napište slohovku na jedničku!

Myslíte, že se na slohovou, tedy písemnou práci z češtiny, nedá připravit? To není tak úplně pravda. Jistě, témata zatím neznáte, ale nic vám nebrání v tom, oživit si jednotlivá pravidla stylistických a slohových útvarů. Jak vypadá fejeton? Úvaha? Nad tím není čas přemýšlet 5 minut před zahájením zkoušky, tyto základy by měly být zažité.

Z nabízených témat si vyberte vám nejbližší a pokuste se používat co nejširší slovní zásobu.

A co ústní část?

Zadání má formu pracovních listů a žák si losuje jedno z 20 zadání. V ústní části budete pracovat s uměleckým a neuměleckým textem.

Popis uměleckého textu by vás měl dovést až k samotnému dílu, ze kterého je citát vyňat, i  k jeho autorovi. Zkoušející bude dále zajímat i literárněhistorický kontext.

U neuměleckého textu je třeba správně rozpoznat o jaký jde styl a říct , čím se vyznačuje. Může jít například o článek, úryvek z románu nebo návod.

Čerpejte ze svých poznámek!

Na českém trhu je nepřeberné množství publikací, které se zabývají přípravou na maturitu z českého jazyka a literatury. Jde nejen o nejrůznější přehledy středoškolské látky, ale i různé rozbory a obsahy děl a zpracované maturitní témata a otázky. Pokud čerpáte i  z internetu, vybírejte věrohodné weby. Nezapomínejte ale hlavně na své poznámky z hodin, tím, že jste si je vedli vy sami, bude se vám z nich lépe učit.

Číst se vyplácí!

Na internetu jsou k dispozici i čtenářské deníky různé kvality.Není ovšem nad to, pokud se můžete spolehnout na svůj čtenářský deník a své rozbory děl. V případě, že jste knihu opravdu četli, vás nezaskočí žádná otázka a vaši úspěšnou maturitu nic neohrozí.

A proto se pokuste seznam doporučené literatury mít opravdu poctivě přečtený.

Jak se dále na literaturu připravit?

Pokuste se naučit základy rozdělení české i světové literatury. Vždy si k jednotlivému směru pamatujte alespoň jednoho významného autora a samozřejmě jeho nejznámější či nejpodstatnější dílo. Obsah díla,  jeho hlavní myšlenka a hlavní postavy je to, co byste měli znát. Požadovat se po vás bude i charakteristika oné doby, poměry ve společnosti.

 

Pokud se naučíte tyto základní informace, věřte, že maturity z českého jazyka a literatury máte v kapse!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Čekají vás v příštím roce či následujících letech maturitní zkoušky a bojíte se, jak se vše zvládnete naučit? Zdaleka největším strašákem bývá ústní maturita z češtiny. Už jen samotné zpracování otázek vám může zabrat desítky hodin času. Vše se dá ale usnadnit, a to díky unikátnímu projektu SnadnaMa…

5 tipů, jak odmaturovat z matematiky!

5 tipů, jak odmaturovat z matematiky!

Maturita z matematiky může být pro ty, kteří tento předmět nemají příliš v lásce, velkou noční můrou. Jde hlavně o to, že matematiku musí člověk pochopit, osvojit si, co a jak počítat. Nelze si sednout a jen tak se našprtat. Zkouška z matematiky má podobu didaktického testu. Student dostane k dispoz…


Jak se připravit na maturitu?

Jak se připravit na maturitu?

Studentská léta jsou krásná. V prvním ročníku se člověk cítí jak Alenka v říši divů. Vše je najednou nové. Jiné prostředí, spousta nových lidí, učitelé, rozdílný režim a systém, než na Základní škole. A když slyší slovo ,,maturita“, připadá to každému nesmírně vzdálené. A pak se rok sejde s rokem a…

Jak zvládnout ústní maturitu?

Jak zvládnout ústní maturitu?

Květen je nejen měsícem lásky, ale je to i čas, kdy studenti čtvrtých ročníků mají v hlavě jen to, aby to už konečně všechno skončilo. Řeč je samozřejmě o maturitě. Z písemné práce většina maturantů nemá takový strach, jako z části ústní. Máte pocit, že vás semele tréma? Začnou se vám potit ruce a n…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!