verze pro tisk

Jak zvládnout ústní maturitu?

29. květen 2014

Květen je nejen měsícem lásky, ale je to i čas, kdy studenti čtvrtých ročníků mají v hlavě jen to, aby to už konečně všechno skončilo. Řeč je samozřejmě o maturitě. Z písemné práce většina maturantů nemá takový strach, jako z části ústní. Máte pocit, že vás semele tréma? Začnou se vám potit ruce a nebudete schopen cokoliv říct? Nestresujte zbytečně, určitě to nebude tak zlé! Jak tedy zvládnout ústní maturitu?

Reklama

Bez učení to nejde!

Většinu maturantů hromady učení vyděsí, ale pokud jste do školy pravidelně chodili, žádný strach! Nemusíte přece vědět všechno, nejste encyklopedie. Důležité je mít přehled a znát souvislosti, o co kde jde. Letopočty, nebo menší chyby vám zajisté komise promine, ale nevědět základní věci, to už je problém.

Jak se učit?

Nepodceňte tedy přípravu materiálů k maturitě. Snažte se alespoň částečně podívat na všechny otázky, při učení začněte těmi lehčími. Bude se vám lépe učit, pokud to budou věci , které znáte, nebo si pamatujete. Tím zahřejete mozek a snáze se naučíte těžší látku.

Udělejte si rozvrh, kdy se které předměty budete učit a dodržujte ho. Mohlo by se stát, že jste sice dobře připraveni k ústní zkoušce z češtiny, ale na cizí jazyk jste ani nekoukli. Rozpočítejte si, jak dlouho se můžete jedné otázce věnovat a řiďte se podle toho.

Přišla krize?

Při dlouhodobém psychickém vypětí, což příprava na maturitu rozhodně je, může dojít ke krizi. Nejste schopni se pár dní před maturitou soustředit, rozptyluje vás každé vrznutí židle, padáte únavou a nebo by jste nejraději protančili noc někde v klubu?

Propadáte záchvatům pláče, vzteku  a beznaději, že je to stejně všechno to učení zbytečné? Dejte si pauzu a neberte zpět síly. Takové stavy jsou normální. Vydejte se na procházku nebo na sraz se spolužáky. Zjistíte, že na tom jsou úplně stejně jako vy a nezbývá, než zatnout zuby a vydržet. Za pár dní už bude po všem.

Vyspěte se do růžova!

Večer před ústní maturitou zvolněte. Za těch pár hodin, co zbývá, toho už mnoho nedoženete. Zavřete učebnice, sešity i počítač. Důležité je nyní, aby jste se na ten významný den, dobře vyspali. Spánek nejen sílí, ale ráno budete všechno vidět růžověji.

Dejte se do gala!

Ústní maturita je důležitým mezníkem ve vašem životě, proto zvolte vhodný oděv k takové příležitosti. Nemusíte se oblékat jak na ples, ale rifle nechte tento den opravdu doma.

Můžete namítnout, že jde přece jen o vaše vědomosti a né o to, co máte na sobě. Ano, to je sice pravda, ale věřte, že některé události vyžadují slušné oblečení. Vyberte takové, ve kterém se budete cítit pohodlně, nebude vás nikde tlačit a škrtit.

Zachovejte klid!

Nastal den D. Nepodléhejte stresu a depresím a nesnažte se ještě na poslední chvíli do hlavy něco dostat. Ráno se v klidu nasnídejte, dělejte všechno tak, jak kdyby to byl den jako každý jiný. A i přesto, že je jistě pro vás a vaše rodiče maturita důležitou zkouškou, je dobré si uvědomit, že nejde o život. Pokud to nevyjde, svět se nezboří, budete mít šanci v dalším termínu.

Jak předstoupit před zkoušející?

S úsměvem a vztyčenou hlavou. Buďte sebejistí  a věřte si. Vylosovali jste si téma, o kterém víte minimum? Pak se i to minimum snažte prodat. Mluvte se zaujetím, netvařte se utrápeně, jednička to nebude, ale čtyřka na maturitním vysvědčení ničemu nevadí. Hlavně, že budete mít maturitu v kapse, o to jde především.

 

Loňští úspěšní maturanti mohou o maturitě mluvit jako o velké frašce, ale věřte, že i oni se loni na vašem místě klepali strachy. Projít si tím musí asi každý, ale uvidíte, za rok se tomu budete jenom smát.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Čekají vás v příštím roce či následujících letech maturitní zkoušky a bojíte se, jak se vše zvládnete naučit? Zdaleka největším strašákem bývá ústní maturita z češtiny. Už jen samotné zpracování otázek vám může zabrat desítky hodin času. Vše se dá ale usnadnit, a to díky unikátnímu projektu SnadnaMa…

Jak se připravit na maturitu?

Jak se připravit na maturitu?

Studentská léta jsou krásná. V prvním ročníku se člověk cítí jak Alenka v říši divů. Vše je najednou nové. Jiné prostředí, spousta nových lidí, učitelé, rozdílný režim a systém, než na Základní škole. A když slyší slovo ,,maturita“, připadá to každému nesmírně vzdálené. A pak se rok sejde s rokem a…


Jak zvládnout rozchod?

Jak zvládnout rozchod?

Každý z nás to zažil...každý z nás ví, jak je těžké se po rozchodu opět vzchopit a jít dál. Některé rozchody bolí méňě, jiné více a jsou i takové, ze kterých se dostáváme roky. Vztah, o kterém jste si mysleli, že vydrží do konce vašich dní se najednou rozpadnul a vy máte pocit, že váš život je u kon…

Jak zvládnout po mateřské nástup do práce?

Jak zvládnout po mateřské nástup do práce?

Uteklo to jako voda a období, kdy jste se naplno věnovali rodině a dětem, je fuč. Nyní vás čeká celkem přelomové období a to sice nástup zpět do práce. Většinou se tato situace týká žen, ale v dnešní době není nic neobvyklého, když je na rodičovské dovolené muž. Jak vše dobře zorganizovat a zvládno…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!