verze pro tisk

Jak se připravit na maturitu?

23. květen 2014

Studentská léta jsou krásná. V prvním ročníku se člověk cítí jak Alenka v říši divů. Vše je najednou nové. Jiné prostředí, spousta nových lidí, učitelé, rozdílný režim a systém, než na Základní škole. A když slyší slovo ,,maturita“, připadá  to každému nesmírně vzdálené. A pak se rok sejde s rokem a z vystrašených prváků jsou ještě více vystrašení čtvrťáci. Maturita je tady. Jak se ale dobře připravit na maturitu?

Reklama

Nachystejte plán!

Pokud je vašim cílem opravdu odmaturovat, je třeba se na to zaměřit a udělat si plán. A odpovědět si na několik otázek: ,, Jak si dobře rozvrhnout učení? Kde se budu učit? Mám sehnané veškeré materiály?“

Mějte dobře vypracované poznámky!

Zatím nemáte v ruce vypracované žádné maturitní otázky? K tomu, aby jste se něco naučili, potřebujete mít studijní materiály. Proto si určete jeden den, kdy dáte veškeré podklady k maturitě dohromady. Rozdělte vše přehledně podle předmětu, založte do desek a přitom si dělejte poznámky, co chybí a je potřeba doplnit. Tuto přípravu byste neměli podcenit. Určitě vám nepřidá na klidu, když o ,,svaťáku“ budete místo učení, teprve shánět něco, z čeho se můžete učit.

Kde sehnat vypracované podklady?

Zkuste otázky od loňských maturantů. Ušetří vám to dost práce. Ale nemyslete, že tím, že seženete otázky, to končí. Je dobré zjistit, zda jsou opravdu dobře a spolehlivě vypracované. Není nic horšího, než se učit ze špatně udělaných otázek.

A pak je tu druhá možnost a tou  je, vypracovat otázky vlastní. Tato úloha je sice těžší a časově náročnější, ale má několik výhod. Při tvoření otázek se budete zároveň učit a pak taky, všechny informace si seřadíte podle svého, tak jak to správně chápete a jak se vám to bude dobře vstřebávat!

Držte se tématu, vytáhněte k dané věci jen to nejdůležitější. Zapomeňte na učení dlouhých frází a románů, na to není při maturitě čas.

S učením začněte včas!

Většina maturantů pravděpodobně od svých kantorů slýchá: ,,Kdyby jste se učili celé čtyři roky…“ Ano, pravda pravdoucí, ale ve čtvrtém ročníku těsně před maturitou už je na sáhnutí do svědomí, tak trochu pozdě.

Na učení ale pozdě není a tak začněte co nejdřív. Zde je dobré opravdu udělat plán. Uložte si na každý den to, co chcete stihnout. Opakování je matkou moudrosti, a proto další den opakujte to, co jste se naučili ten předešlý. Snadněji se vám to zaryje do paměti.

Svatý týden by měl být dobou, kdy budete jen opakovat, doplňovat potřebné informace a psychicky se připravovat na složení zkoušky.

Učení se spolužákem?

Máte ve třídě nerozlučnou kamarádku, která by se s vámi chtěla učit? Pokud víte, že je svědomitá a její přítomnost bude přínosná pro všechny, proč né? Ale jestli už teď víte, že vás bude při učení spíše rušit, místo biflování a opakování literatury si bude lakovat nehty a večer vás přemlouvat na drink, odmítněte. Později byste toho mohli litovat.

Psychická pohoda!

Udržte si klid, i když je to velmi těžké. Během přípravy na maturitu nestresujte zbytečně a nepodceňujte se. Člověk, který si neustále podsouvá, že je neschopný a maturitu neudělá, přistupuje před komisi s velice nízkým sebevědomím a to se potom těžce obhajují získané vědomosti.

Nejlepší je proto řídit se během maturity heslem: ,,Když nejde o život, tak nejde o nic“

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Čekají vás v příštím roce či následujících letech maturitní zkoušky a bojíte se, jak se vše zvládnete naučit? Zdaleka největším strašákem bývá ústní maturita z češtiny. Už jen samotné zpracování otázek vám může zabrat desítky hodin času. Vše se dá ale usnadnit, a to díky unikátnímu projektu SnadnaMa…

Jak zvládnout ústní maturitu?

Jak zvládnout ústní maturitu?

Květen je nejen měsícem lásky, ale je to i čas, kdy studenti čtvrtých ročníků mají v hlavě jen to, aby to už konečně všechno skončilo. Řeč je samozřejmě o maturitě. Z písemné práce většina maturantů nemá takový strach, jako z části ústní. Máte pocit, že vás semele tréma? Začnou se vám potit ruce a n…


Kombucha - jak ji připravit?

Kombucha - jak ji připravit?

Taky vám připadá název kombucha vtipný a nevíte co si pod ním vlastně představit? Jde o houbu, ze které se připravuje velmi zdravý nápoj, který chutná podobně jako burčák. Má blahodárné účinky na lidské tělo a proto ho pravidelně užívá spousta lidí. Navíc si tento nápoj můžete připravit sami doma. A…

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Většina studentů se po maturitě hlásí na vysokou školu. A mnoho z nich má větší obavy z přijímacích zkoušek na vysokou školu, než-li z celé maturity. Je k tomu důvod? A jak se vlastně dobře připravit na přijímací zkoušky na vysokou školu?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!