Jak se připravit na pracovní pohovor?
3. březen 2014Hledáte už delší dobu práci, ale pokaždé, když slyšíte o pracovním pohovoru, vstávají vám vlasy hrůzou? Bojíte se, že se u pohovoru totálně znemožníte? Nemějte strach, stačí dodržet několik zásad a příští měsíc možná nastoupíte na vysněné pracovní místo!
Reklama
Štěstí přeje připraveným
Nic nepodceňte! Chcete se ucházet o dobré místo a tak tomu věnujte trochu času a dobře se připravte. Můžete začít tím jednodušším, a to je oblečení na schůzku. Zdá se vám to zbytečné? Věřte, že není. Pokud se ucházíte o místo sekretářky ředitele, určitě nemůžete přistoupit k pohovoru v otrhaných riflích a batikované košili.
Vhodný oděv
Každá firma a pracovní pozice vyžaduje jiný styl oblečení. Na některé pohovory je nutné dostavit se v obleku, jiná místa nevyžadují sice oblek, ale i tak se hodí slavnostnější oblečení, než které nosíme běžně třeba na nákup.
Oblečení má být čisté a i vy byste měli působit svěže. Mastné vlasy a špína za nehty opravdu nejsou dobrou vizitkou! Až budete mít vyřešenou otázku oblečení, čeká vás další úkol.
Prostudujte firmu
Zjistěte si co nejvíce o dané firmě. Není nic horšího, než když nevíte, do čeho jdete. Informace jistě najdete na firemním webu, pomoci vám může třeba i bývalý či současný zaměstnanec.
Zajímejte se o historii a strukturu firmy, o poslání a úspěšnost. Vše, co se dozvíte, vám může během pohovoru pomoci. Navíc se přesvědčíte, jestli máte o dané místo opravdu zájem. A ještě jedna věc! Přijďte včas! Pokud přijdete jen o pár minut později, než byl stanovený čas, hned se vám připisují mínusové body.
Nadechnout a do toho
Je to tady, chystáte se vstoupit před člověka či skupinku lidí, kteří rozhodnout o vašem přijetí nebo nepřijetí. Pokud čekáte na chodbě, zdravte všechny kolemjdoucí – nikdy nevíte, koho vlastně můžete potkat.
Nežvýkejte! Zhluboka se nadechněte a nasaďte přirozený úsměv. První dojem o vás hodně řekne, a proto se snažte být co možná nejpřirozenější. Posaďte se zpříma a dozadu židle, zapomeňte na nervozitu.
Zdravé sebevědomí s sebou
Personalisté mají rádi uchazeče sebevědomé a suverénní, ale nikoliv namyšlené. Proto pokud se vás komise zeptá, jaké máte přednosti, nikdy se nepodceňujte, naopak vyzdvihněte své největší kvality. Během rozhovoru se dívejte do očí, umírněte svoji mimiku a gestikulaci. Nikdy neskákejte nikomu do řeči a dotazy ohledně výhod a platu si nechte až na konec.
Na jaké otázky se připravit?
Zaměstnavatele bude určitě nejvíce zajímat vaše osobnost a zkušenosti. Zeptá se i na minulá zaměstnání, proč jste odešli, jak jste vycházeli s vedením, popřípadě, čeho byste chtěli v nabízené pozici dosáhnout.
Odpovídejte pravdivě, věcně, srozumitelně a s klidným hlasem. Můžou ale přijít otázky ohledně náboženství, sexuální orientace, počtu dětí, či plánování rodiny. Tento typ diskriminačních otázek máte právo zdvořile odmítnout!
A je to za vámi
Je tu závěr. Personalista ukončuje pracovní pohovor a vy si můžete oddechnout. Společnost si nechává většinou několik dní na rozmyšlenou, který z uchazečů dostane ono místo. Poděkujte za možnost se pracovního pohovoru zúčastnit. Můžete se též zmínit, že by pro vás bylo potěšením ve firmě pracovat. Zanechte dobrý dojem i na závěr.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!