verze pro tisk

Jak správně vytvořit životopis?

11. srpen 2014

Přijímací řízení se liší podle charakteru pracovního místa, které má být obsazeno. Co, ale zůstává, je životopis, který je vizitkou uchazeče! O tom, zda u pohovoru uspějete může rozhodnout i to, jakým způsobem je životopis sepsán. Často obsahuje informace, které nikoho nezajímají a naopak chybí ty, které jsou opravdu podstatné. Byla by škoda nezískat místo kvůli špatně sepsanému životopisu, nemyslíte? Jak tedy životopis vytvořit?

Reklama

Jaký by měl životopis být?

Životopis by měl být stručný, jasný, výstižný! Mnohostránková studie, která do sebemenších detailů popisuje situace před 30 lety, nikoho nezajímá. Daleko snáz se čte životopis přehledný a kratší. Měl by obsahovat jen podstatné údaje a jeho maximální délka 2 – 3 listy.

Životopis by neměl být psán rukou, pokud to tedy není zaměstnavatelovo přání, ale na počítači či psacím stroji.

Perfektní životopis snadno a rychle!

Přehledný je tzv. strukturovaný životopis, kde jsou data řazena do jednotlivých oddílů. Co všechno musí obsahovat?

Kontaktní údaje

Zde je třeba uvést jméno a příjmení, datum a místo narození a samozřejmě taky státní příslušnost a adresu trvalého bydliště. Jestliže jste z rodné hroudy odešli za prací jinam, uveďte i adresu bydliště přechodného.

Důležitou informací je i vaše telefonní číslo, na kterém jste k zastižení a e – mailová adresa, na tu rozhodně nezapomeňte! Uveďte svůj soukromý e – mail, ale pokud možno takový, jehož adresa je reprezentativní. Beruska@…cz nebude zrovna tou pravou volbou.

To, jaký je váš aktuální zdravotní a rodinný stav, uvádět můžete, ale je to jen čistě na vás.

Přiložit k životopisu fotografii?

Poslední dobou je k životopisu často přikládaná i osobní portrétová fotografie, díky ní působí životopis více osobně.

Vzdělání

Údaje o vzdělání uvádějte sestupně, pokud tedy máte jako nejvyšší magisterský titul, začněte tím a postupně uvádějte další nižší stupně vzdělání. Základní škola se neuvádí, předpokládá se, že ji má každý. Uveďte ji pouze v tom případě, že je vaším jediným dosaženým vzděláním.

K jednotlivým školám doplňte od kdy, do kdy jste školu studovali, název a sídlo, obor a způsob zakončení studia.

Pracovní zkušenosti

Své pracovní zkušenosti uvádějte opět sestupně, takže začínejte tou nejaktuálnější. Uvádí se délka a doba zaměstnání, jméno zaměstnavatele nebo firmy, místo výkonu práce, název pozice. Popřípadě stručný popis její náplně.

Jste absolvent? Vypište alespoň praxe během studia, brigády a doplňte hodnocením od vašeho zaměstnavatele.

Kurzy

Absolvovali jste nějaký seminář, obchodní školení, jazykový, počítačový nebo jiný vzdělávací kurz? Ano, zde je místo pro tuto informaci!

Počítačové znalosti

V této sekci vypište všechny počítačové programy, které jste schopni ovládat. Připojte, v jaké úrovni jste schopni je zvládat.

Jazykové vlastnosti

Ovládáte některý z cizích jazyků? Je vhodné napsat ty jazyky, které umíte a připsat úroveň. Základní, pasivní, mírně pokročilá znalost, pokročilý atd. Pochlubte se zde i různými certifikáty či jazykovými zkouškami.

Ostatní schopnosti

Důležitou informací může být i to, zda vlastníte řidičský průkaz a jaké skupiny a patří sem i další vaše schopnosti a zájmy. Nebojte se napsat, co vás baví ve volném čase.

Reference

Uvádějte jen jména a kontakty těch, kteří jsou s tím obeznámeni a dají vám ty nejlepší reference.

A na co si dát pozor?

  • V životopise nikdy nelžete a nezveličujte! Anglicky umíte pár slov a přitom ve vašem životopise stojí, že anglicky aktivně komunikujete? Pozor, část pohovoru může být vedena v cizí řeči a to by pak bylo trapné odhalení věci.
  • Životopis posílejte v obálce podobných rozměrů, ať do ní životopis nemusíte skládat jako harmoniku.
  • K životopisu přiložte motivační dopis.
  • Pozor na pravopisné chyby!

 

Na svém životopise si dejte opravdu záležet, jen tak vám vynese toužené pracovní místo!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se správně nalíčit?

Jak se správně nalíčit?

Každá žena chce být krásná, a tak většina z nás ráno usedá k zrcadlu a snaží se, co možná nejlépe nalíčit. Mnoho žen ale stále tápe. Některé použijí třeba jen lesk na rty a řasenku ze strachu, že použití make-upu je složité a nanesení stínů ještě mnohem víc. Omyl! Je to tak snadné! Stačí jen vědět,…

Jak správně dělat dřepy?

Jak správně dělat dřepy?

Dřepy všichni známe z hodin tělocviku. Málokdo je měl rád, přitom ale správně provedený dřep je tolik účinný pro tvarování nohou a hýždí a také pro tvorbu svalové hmoty. Správně provést dřep ovšem není jen tak a spousta lidí ani neví jak na to. Není to jen o tom se rovně postavit a jít do dřepu a zp…


Jak správně stolovat?

Jak správně stolovat?

Je velký omyl myslet si, že lidé jedí jen proto, aby se nasytili. Pokud by tomu tak skutečně bylo, těžko by vznikl kuchyňský stůl. Stůl se stal místem, kde lidé nejen jedí, ale kde se setkávají po náročném dni, vytváří zde rodinnou pohodu, pospolitost. Správně vychovaný člověk ví, jak se u takového …

Jak správně cvičit kliky?

Jak správně cvičit kliky?

Rozhodli jste se, že uděláte něco pro své tělo a začnete cvičit a posilovat? Každému se ale nechce hned do posilovny mezi zkušené sportovce. Lze i tak najít způsob, jak správně a efektivně posilovat doma? Co takhle milované i nenáviděné kliky? Jak je správně cvičit?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!