Jak udělat kvásek?
6. červen 2014Na pultech je v dnešní době nepřeberné množství různých druhů chleba, rohlíků, bulek, slaného i sladkého kynutého pečiva. Stále častěji ale pečeme doma. Co takhle křupavý chléb právě vytažený z trouby s bylinkovým máslem vlastní výroby? Kdo by odolal? Základem celého chlebu je kvásek, který byl v době našich babiček běžnou součástí spíží. Ale víte, jak si ho doma udělat dnes?
ReklamaVytvořený s péčí a láskou!
Příprava není tak úplně jednoduchá a vyžaduje spoustu trpělivosti a taky lásky k tvoření i k pečení. Nemusíte se ale bát, že byste to nezvládli. Stačí to správné nadšení pro věc!
Kvásek je živý organismus, o který je třeba se starat, omlaďovat ho a krmit. Vaši péči vám ale kvásek vrátí a díky němu upečete mnoho a mnoho chlebů a pečiva!
Co budete potřebovat?
Je mnoho postupů a receptů a záleží jen na vás, který si oblíbíte. Co takhle recept na kvásek z celozrnné žitné mouky?
Potřebujete:
- 500 g jemně mleté celozrnné žitné mouky
- vodu ( kupovanou kojeneckou, pramenitou, nebo alespoň převařenou kohoutkovou, kvásek nemá rád chlór)
Jaký je postup?
- den - do vhodné keramické či skleněné vysoké 3 litrové nádoby dáte 200 g jemně mleté žitné mouky a ¼ l vlažné vody. Zamíchejte, přikryjte čistou utěrkou a nechte stát při pokojové teplotě.
- den – přimíchejte 100 g jemně mleté celozrnné žitné mouky, přidáme ¼ l vody, přikryjte a nechte stát.
- den – opět přidejte 100 g jemně mleté celozrnné žitné mouky a tentokrát 1/8 l vody, promíchejte, přikryjte utěrkou a nechte odležet.
- den – i dnes přimíchejte 100 g jemně mleté celozrnné žitné mouky a 1/8 l vody, přikryjte a nechte odpočívat 24 hodin při pokojové teplotě.
Po uplynutí 5 dní by měl mít kvásek svoji charakteristickou vůni, konzistenci měkkého těsta.
Jak s kváskem pracovat?
Kvásek používejte tak, jak je uvedeno v receptu. Po odebrání potřebného množství, kvásek omlaďte přidáním mouky a vody v poměru 1:1.
Jak kvásek uchovávat?
Kvásek je třeba pravidelně krmit a uchovávat v lehce zakryté nádobě při teplotě do 20 stupňů. Pokud kvásek ponecháte v chladničce, vydrží tam spát i několik týdnů. Před přípravou těsta ale nechte chvíli stát při pokojové teplotě, aby se aklimatizoval.
Delší dobu lze kvásek uchovávat v podobě drobenky. Stačí přimíchat dostatek mouky, udělat ,,žmolenku“ a usušit. Před použitím ho včas nařeďte vodou a dokrmte.
Až upečete svůj první kváskový chleba, možná nebude úplně dokonalý, ale bude upečený s láskou a péčí. A to je to podstatné!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!