verze pro tisk

Jak vybrat kolečkové brusle?

8. červen 2014

Ježdění na kolečkových bruslích je u nás čím dál oblíbenější. Na cyklostezkách potkáváte samotné bruslaře, ale i celé rodiny na výletě. Možná už doma brusle máte a chystáte se koupit nové nebo se teprve chystáte bruslení vyzkoušet a nevíte jaké brusle si pořídit. Pak si přečtěte následující řádky, kde se dozvíte jak kolečkové brusle vybrat.

Reklama

Proč si brusle pořizuji?

Před tím než investujete peníze do kolečkových bruslí neboli in-line bruslí, zamyslete se proč si brusle pořizujete a na co je chcete využít. Jiný typ bruslí budete kupovat, chcete-li jezdit na rodinné výlety po stezkách pro bruslaře nebo chcete-li se učit parádičky jako je slalom, jízda pozadu nebo třeba jízdu ve skate parku.

Typy bruslí

Brusle se rozdělují podle toho k jakému stylu jízdy jsou určeny. Jednotlivé typy se liší velikostí koleček, vzhledem boty, rámem a dalšími parametry.

Brusle pro začátečníky

Po bruslích pro začátečníky sáhněte jen pokud opravdu začínáte. Brusle jsou díky malým kolečkům pomalé, bota je pohodlná a díky nízkému rámu, jsou brusle stabilnější. Tyto brusle využijete i na výlety na stezku, ale pojede-li s vámi někdo na fitness bruslích, pravděpodobně mu nebudete stačit.

Fitness brusle

Fitness brusle jsou nejpoužívanějším typem bruslí. Jsou podobné bruslím pro začátečníky, ale mají tužší a sportovnější botu, a díky větším kolečkům (většinou 80-90mm) jsou rychlejší. Tyto brusle se hodí na kondiční nebo sportovní bruslení i na výlety s rodinou.

Dětské brusle

Dětská noha rychle roste, proto mají tyto brusle možnost zvětšit velikost až o 3 čísla. Po zmáčknutí pojistky posunete špičku boty a tím ji zvětšíte. Bota musí být někde rozdělená, proto je méně pohodlná. Kolečka jsou menší, takže jsou brusle pomalejší.

Nordic brusle

Brusle uzpůsobené do přírody se označují jako Nordic brusle. Mají velká nafukovací kolečka, díky kterým můžete jezdit i na nezpevněných cestách. Na asfaltu jsou díky těmto kolečkům pomalejší a hůře ovladatelné.

Freeskate brusle

Freeskate nebo taky freestyle nebo urban brusle se dají velmi dobře ovládat, mají malá a tvrdší kolečka a jsou určeny k jízdě po městě. Umožňují rychle změnit směr jízdy, provádět náklony a rychlé otočky, jsou stavěné na hrubší zacházení. Mají pevnou botu.

Agressive brusle

Tyto brusle mají většinou malá kolečka, plastový rám a plastovou botu. Brusle jsou hodně pomalé, ale velmi stabilní a odolné. Jsou přizpůsobené na agersivní jízdu na rampě, na skoky a celkově drsné zacházení při akrobatických prvcích. Na kondiční bruslení jsou použitelné jen omezeně.

Závodní brusle

Závodní brusle mají veliká kolečka s průměrem nad 100mm, dlouhý rám a nízké boty těsně nad kotník. Jde o opravdu rychlé brusle, které by si měli pořizovat jen velmi zkušení jezdci.

Kolečka a ložiska

Kolečka a ložiska jsou považována za spotřební materiál, který časem odejde. U nových bruslí jejich kvalitu moc neovlivníte a výběr budete řešit až při koupi náhradních. Ale i tak pro ně platí jistá pravidla.

Velikost koleček

Malá kolečka (kolem 70-80mm) jsou stabilnější a lépe se ovládají, ale nehodí se na nerovný terén, protože hůře zvládají nerovnosti povrchu a více přenáší vibrace z povrchu, po kterém jedete. Jízda na bruslích s menšími kolečky je pomalejší.

Veliká kolečka (100-110mm) mají nižší stabilitu a ovladatelnost, ale jsou rychlejší a lépe zvládají nerovnosti terénu.

Ať už máte kolečka malá nebo veliká, měla by se v brusli volně točit a nevydávat žádné podezřelé zvuky.

Tvrdost koleček

Zde platí, čím tvrdší kolečko, tím rychlejší jízda, ale kolečka jsou citlivější na nerovnosti a více přenáší vibrace. Tento parametr, ale řeště až s nákupem nových koleček.

Ložiska

Ložiska se označují písmeny ABEC 5,7,9. Platí zde, čím vyšší číslo, tím přesněji jsou ložiska vyrobená, takže je ložisko kvalitnější a kolečko se lépe točí – lépe jede.

Velikost brusle

Brusle si kupte nejméně o půl čísla větší než nosíte běžnou obuv, lépe o číslo větší. Při bruslení vám noha trochu nateče a mohla by vás brusle tlačit. Počítejte s tím, že každý výrobce má číslování trošičku jiné.

Pohodlná bota

Kvalitní a pohodlná bota je základ. Když vás budou brusle tlačit, jízda vás nebude bavit a brzy skončíte. Když brusle zkoušíte, boty zapněte a zaměřte se na oblast nártu, palce a lýtka. Podrážka boty by se neměla ohýbat kolem nože brusle do stran. Zaměřte se také na zapínání brusle - zapínání nových bruslí časem povolí, tak byste měli mít u zapínání možnost ještě dál brusli utáhnout.

Rám brusle

Podívejte se jak je nůž s kolečky připevněn k botě. Může být připevněn pomocí šroubů, nýtů nebo přilepený k botě. Raději volte první dvě možnosti, brusle s lepeným rámem nebudou tak kvalitní. Zkuste s rámem brusle zahýbat do všech směrů a pokud bude vydávat divné zvuky a všelijak skřípat, raději takové brusle neberte.

Cena

Pokud vám technické věci moc neříkají, vyberte si typ bruslí podle toho jak je chcete využít a v rámci tohoto typu bruslí se řiďte alespoň cenou. Platí, že čím dražší brusle vyberete, tím by měly být kvalitnější.

Jestli si jdete koupit in-line brusle, nezapomeňte i na další výbavu jako je přilba a chrániče zápěstí a kolen. Pokud s bruslením teprve začínáte, nezapoměňte je vždy vzít na sebe.

Tak s chutí na to a přeji vám jízdu bez pádů!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.


Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!