verze pro tisk

4 rady, jak si udržet přátelství

13. březen 2014

Člověk je tvor společenský a proto často a rád vyhledává společnost dalších lidí. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, kolegy z práce nebo spolužáky. Když si pak dva lidé „padnou do noty“, může mezi nimi vzniknout přátelství, které je na celý život a může být i silnější než tzv. pokrevní pouto.

Reklama

Platí zde známá pravda, kterou vyslovil francouzský básník Emil Deschamps: „Přátelé jsou příbuzní, které si člověk vybírá sám.“ Jak bychom se ale ke svým přátelům měli chovat, aby s námi i nadále chtěli tento vztah udržovat?

1. Nelži a nepomlouvej

Stejně jako do každého jiného mezilidského vztahu, je i do přátelství potřeba vstupovat s čistým štítem a upřímností. Není dobré přítele za zády pomlouvat, či si o něm dokonce vymýšlet lži. Také pokud se nám přítel s něčím důležitým svěří, neměli bychom to šířit dál, takhle totiž vznikají zbytečné klepy.

2. Nesnaž se mluvit do všeho

V přátelství také platí staré známé: „Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě.“ Nesnažte se své přátele nikdy měnit – stejně se vám to nepovede a riskujete, že o ně přijdete.

Nekritizujte jejich protějšky, nesnažte se jim radit úplně ve všem. Nikdo nemá rád všeználky, kteří do všeho mluví, i když tomu vůbec nerozumějí a nemají k tomu vlastně ani co říct.

3. Společné zájmy

Aby se ze dvou lidí stali nerozluční přátelé, je zpravidla nutné mít něco společného. Může to být například obliba stejného hudebního stylu, láska k divadlu, knihy, tanec, sport, nebo jakýkoli společný koníček. Na přátele byste si také měli udělat čas, a to nejen ve chvíli, kdy vás nutně potřebují.

Je dobré mít někoho, komu se můžete vypovídat ze svých starostí, ale nezapomeňte také naslouchat. Zkuste se vcítit do problémů přítele a představit si, jak byste je řešili vy. Projevte zájem, nemluvte jen o sobě.

4. Jsme si rovni

Někdy se může stát, že i když se budete snažit přátelství zachovat, stejně nevydrží. I k přátelství jsou potřeba dva stejně naladění lidé. Pokud se jeden bude snažit a druhý na přítele kašlat, nemůže takový vztah dlouho trvat.

Přátelé by měli být na stejné úrovni, ne jeden dávat a druhý pouze brát. A nezapomeňte, že „Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád.“ (Crane)

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Zuzana Kulhánková

Autor: Zuzana Kulhánková

Autorka žije nedaleko Prahy, kde vystudovala na ČZU obor Ekonomika a management. Ve volném čase se ráda věnuje své rodině, přátelům, četbě, háčkování a pečení.


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

3 rady, jak investovat do zlata

3 rady, jak investovat do zlata

Máte volné finanční prostředky a nevíte co s nimi udělat, aby neztratily svoji hodnotu? Zkuste část z nich investovat do zlata. Mezi lidmi sice kolují různé mýty o investicích do zlata, ale toto investování přináší i jisté výhody. Třeba vám ve vašem rozhodování pomohou následující rady to tom, jak d…

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …


4 rady, jak rychle a zdravě přibrat na váze

4 rady, jak rychle a zdravě přibrat na váze

Ze všech stran stále slyšíme, jak se lidé kolem nás snaží zhubnout. Internet je plný návodů jak na to, ale co když máte opačný problém - vážíte příliš málo a nedaří se vám přibrat. Málokdo si dovede představit, jak může být obtížné rychle a především zdravě přibrat na váze. Pojďte se podívat, jak na…

Jak na nás působí úplněk?

Jak na nás působí úplněk?

Již od pradávna lidé přisuzovali měsíci magickou moc. Fascinoval je svými proměnami a svou září za jasné noční oblohy. Naše babičky za svitu měsíce sbíraly bylinky, protože věřily, že mají největší sílu a toho se někteří bylinkáři drží i dnes. Opravdu na nás měsíc tolik působí, ovlivňuje naše zdrav…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!