verze pro tisk

Jak pěstovat orchideje

25. únor 2015

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec složitá. Jak pěstovat orchideje?

Reklama

Orchideje

Orchideje jsou exotické rostliny, které pochází z deštných pralesů. Existuje velké množství druhů a jen některé se hodí pro pěstování v interiéru. Vhodné jsou například druhy Paphiopedikum, Dendrobium nebo nejznámější Phalaenopsis, která při dobré péči může kvést až 6 měsíců.

Stanoviště

Ideální teplotou pro orchideje je kolem 20°C a vlhkost vzduchu mezi 50 a 75%. Rostliny potřebují dostatek světla, ale nesnesou přímé sluneční záření, protože by je slunce spálilo. Ideálním stanovištěm je okno vedoucí na východní stranu. V zimních měsících by neměla být orchidej umístěna nad radiátorem, kde proudí teplý vzduch.

Orchidejím se nejlépe daří v průhledných plastových květináčích. Protože přijímají živiny svými kořeny ze vzduchu, potřebují vzdušný substrát, který není příliš kyselý a neobsahuje příliš živin.

Zálivka

Orchideje nesnáší trvale vlhkou zeminu, proto je stačí zalévat jednou týdně. Při přílišné zálivce dochází k uhnívání kořenů a následnému úhynu rostliny.

Orchideje nesnáší tvrdou vodu, proto k zalévání používejte nejlépe dešťovku nebo vodu z vodovodu, kterou nejprve převařte a nechte odstát. Voda, kterou zaléváte by neměla být příliš studená, to rostlinám nesvědčí.

Rosení

Lepší je rostlinu 2x denně rosit tak, aby se voda nezachycovala v listovém srdíčku. Jinak by docházelo k uhnívání listů.

Namáčení kořenového balu ve vodě

Místo zálivky je také možné jednou týdně vyndat rostlinu z květináče a kořenový bal ponořit na 5-10 minut do vlažné vody. Poté nechte kořenový bal okapat a vraťte ho zpět do květináče na své místo.

Hnojení

Od jara do podzimu je vhodné rostliny jednou za 14 dní přihnojovat hnojivem na orchideje. To by mělo obsahovat především fosfor a draslík, ale ne vápník. Přes zimu rostliny nehnojte.

Přesazování

Přibližně jednou za rok, když mají kořeny v květináči málo místa, je třeba orchidej přesadit. Použijte takový květináč, do kterého se kořenový bal tak akorát vejde a zasypte ho substrátem určeným pro daný typ orchideje.

Orchidej po odkvětu

Když orchidej odkvete a stvol zůstane zelený, seřízněte ho asi 1 cm nad třetím očkem. Stvol znovu obrazí a vykvete. Jestliže stvol úplně uschnul nebo už kvetl dvakrát, seřízněte ho úplně dole. Rostlina si vytvoří úplně nový stvol, který bude kvést.

Nová rostlinka - keiki

Někdy se může stát, že místo poupat vyrazí na stvolu zárodek nové rostlinky. Jestli ji nechcete dál pěstovat, odřízněte ji, aby nevysiloval rostlinu. Pokud chcete vypěstovat novou orchidej, nechte zárodek růst, dokud nebude mít alespoň 3 listy a 3-4 kořeny dlouhé asi 5 cm.

Poté rostlinku opatrně odřízněte tak, že ponecháte na každou stranu asi 1 cm stvolu původní rostliny a můžete ji zasadit. Dál o ní pečujte jako o každou jinou dospělou orchidej.

Jak vidíte, není na tom nic složitého, tak se nebojte a pusťte se do pěstování orchidejí i vy.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat rukolu?

Jak pěstovat rukolu?

Máte rádi listové saláty? Pak jste určitě ochutnali také rukolu. Tento druh listové zeleniny je příjemným zpestřením na našem talíři a navíc je velmi zdravá. A má ještě jednu výhodu, můžete si ji lehce vypěstovat i doma a ani nepotřebujete zahrádku. Jak na to?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!