Jak upravit okolí bazénu?
12. květen 2015Okolí venkovního bazénu na zahradě je potřeba upravit tak, aby bylo dostatečně stabilní a zároveň bezpečné. Myslete na to, že z vody vylézáte s mokrýma nohama. Na nevhodném a nezpevněném terénu pak můžete snadno uklouznout.
ReklamaJaké povrchy je možné zvolit k bazénu?
Na výběr máte z celé řady druhů povrchů.
Jedná se zejména o tyto:
- Tráva – hodí se zejména v okamžiku, kdy chcete zachovat přírodní ráz zahrady. Přináší však také velkou nevýhodu. Chodidla se vám při chůzi po trávě s hlínou umažou a špínu pak přenášíte přímo do vody.
- Dlažba – asi nejvhodnějším materiálem k okolí bazénu je zámková dlažba, případně pak dlažba betonová. U zámkové varianty si jen dávejte pozor, aby ve škvírách nerostl plevel. Občas tak využijte speciální postřiky, které jej zahubí. Výhodou dlažeb je vysoká odolnost, ale i relativně příznivá pořizovací cena. K bazénu si ale vždy pořiďte jen takovou dlažbu, která má protiskluzový povrch.
- Kámen – přírodní kámen není příliš vhodným materiálem, neboť představuje značné riziko, pokud se na něm pohybujete s mokrýma nohama. Spíše bych jej doporučil jako doplněk jen k okrajové části zahrady, mimo bezprostřední okolí bazénu.
- Umělý kámen – alternativou ke kamennému obložení bazénu mohou být obklady z umělého kamene. U něho již výrobci myslí na protiskluzový povrch, takže se pro tyto účely hodí mnohem lépe. Pravdou je, že z estetického hlediska nikdy plně nenahradí kámen přírodní.
Zásady pro úpravu okolí bazénu
Ať už zvolíte jakýkoliv z výše uvedených povrchů k venkovnímu bazénu, vždy se řiďte následujícími zásadami:
- Povrch okolí bazénu je pevný a stabilní
- Povrch je bezpečný – ideálně protiskluzový
- Povrch se dá snadno udržovat v čistotě
- Na povrchu se netvoří louže vody, má být vodopropustný
- Povrch je ekologicky nezávadný
- Je příjemný na dotyk
- Je odolný – dokáže vydržet i extrémní počasí v zimě
Pokud si s úpravou okolí bazénu nevíte rady, raději se obraťte na odborníky, zejména zahradní architekty, kteří vám pomohou s výběrem vhodného materiálu a s jeho správným zakomponováním do prostoru.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x
Autor: Roman Beneš
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!