verze pro tisk

Jak vyměnit písek ve filtraci od bazénu?

23. srpen 2014

Každý vlastník bazénu, touží po tom, aby v něm po celou dobu byla jen křišťálově čistá voda. Kdo si ale myslí, že napuštěním vody do bazénu veškerá péče končí, je na velké omylu.

Reklama

K udržování čistého bazénu i vody je nutné používat filtraci. A víte, jak vyměnit písek ve filtraci?

Jaký je princip pískové filtrace?

Písková filtrace má velký vliv na kvalitu vody. Pomáhá při odstraňování řas, usazenin a nečistot, které do bazénu napadaly. Filtrace používá k zachycení nečistot křemičitý písek, který klade protékající vodě v bazénu přirozený odpor a zachycuje tak v mezerách většinu nečistot. Vyčištěná voda se potom vrací zpět do bazénu.

Jak často písek měnit?

Kvalitní písek vydrží až šest let. Má ostré rohy, které filtrují. Při každém zapnutí filtrace se zrnka písku začínají jemně zaoblovat a zmenšují se. Jakmile se obrousí, je písek prakticky k ničemu, ztrácí totiž svoje vlastnosti a nezachycuje tak mikroorganismy a řasy. Někdy se stane, že jemné části písku putují až do samotného bazénu. V tom případě je nejvyšší čas na výměnu filtračního písku!

Vyberte kvalitní písek určený do filtrací!

Výběr vhodného filtračního písku je velmi důležitý. Dobře zvolený  písek vám zajistí perfektně přefiltrovanou vodu. Navíc může ovlivnit i nutné množství použitých chemických prostředků. Na trhu se objevují filtrační písky s různými vlastnostmi a odlišnou zrnitostí. Použitím písku s vhodnou zrnitostí zajistíte dobře fungující filtraci.

Ideální je křemičitý písek se zrnitostí 0,6 – 1, 25 mm. Písek se prodává v balení po 25kg a 50 kg a raději pro něj zajděte do prodejny, která se na toto zboží specializuje.

Jak postupovat při výměně písku?

  • Uzavřete ventily tak, aby do filtrace nemohla přitékat další voda
  • Filtrační nádoba má vespodu ventil, kudy vypustíte z filtrační nádoby zbývající  vodu.
  • Sundejte vícecestný ventil – většinou je přišroubován přes 2 šrouby k hrdlu nádoby - prstencem. Pak už uvidíte písek a uprostřed trubici, na které je nasazen vícecestný ventil. Trubice vede až na dno, kde najdete sací koš.
  • Starý písek vyberte z filtrační nádoby rukou nebo můžete použít menší lopatku, zbytek vysypte. Nádobu důkladně propláchněte. Trubice se sacím košem je volně položená, není k ničemu přidělaná.
  • Zavřete výpustní ventil vespod filtrace. Upravte trubici se sacím košem doprostřed filtrační nádoby, tak, že bude koš položen na dně. Na trubici nasadíme tzv. klobouček, který bývá standardně součástí dodávky filtrace. Ten zaručí, že zůstane trubice přesně uprostřed a nevnikne do ní písek. Klobouček nemáte? Dejte přes trubici igelitový pytlík. Snažte se během sypání písku udržet trubici ve středu nádoby. Postupujte opatrně, pakliže se trubice vykloní, těžko už ji bez poškození vrátíte zpět do středu, pokud už je nádoba plná písku. A ještě jedna rada - je vhodné před sypáním písku naplnit nádobu do jedné třetiny vodou, nebude se prášit, když budete sypat písek do vody.
  • Nasaďte vícecestný ventil, (trubice do něj zapadne) a zatáhněte šrouby.
  • Otevřete ventily a nechte filtraci zalít vodou. Poté již můžete normálně filtrovat.

Užívejte si svého čistého bazénu tak často, jak vám to počasí dovolí!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 96x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak upravit okolí bazénu?

Jak upravit okolí bazénu?

Okolí venkovního bazénu na zahradě je potřeba upravit tak, aby bylo dostatečně stabilní a zároveň bezpečné. Myslete na to, že z vody vylézáte s mokrýma nohama. Na nevhodném a nezpevněném terénu pak můžete snadno uklouznout.

Jak vyměnit strunu u sekačky?

Jak vyměnit strunu u sekačky?

Máte velkou zahradu a rádi na ní udržujete anglický trávník? Sekačka trávy patří k základní výbavě každého majitele zahrady, ale co s místy, kam se klasická sekačka nedostane? Řešením je sekačka strunová! A víte, jak u ní strunu vyměnit?


Jak a kdy vyměnit občanský průkaz?

Jak a kdy vyměnit občanský průkaz?

Povinnost vlastnit tento doklad má každý občan trvale žijící v České republice a je starší 15 let. Během života nám ale může nastat mnoho změn v údajích zapsaných v dokladu, skončí doba splatnosti nebo nám je průkaz odcizen. V tu dobu se musíme postarat o výměnu občanského průkazu. Ale jak?

Jak si postavit bazén?

Jak si postavit bazén?

Když teploty stoupají ke třicítkám, spousta lidí zatouží po svém vlastním bazénu. Pokud máte zahradu, můžete si toto přání splnit. Někomu stačí obyčejný nadzemní bazén, který na konci léta uklidíte, jiný zatouží po velkém bazénu zapuštěném do země. Jak si takový bazén postavit?
Vložit komentář

Komentáře

kajak

čtvrtek, 19. květen 2016
12:33

Dobrý den,do jaké výše filtrační nádoby písek nasypat?


Napsal: kajak [Odpovědět]