verze pro tisk

Dna - jak se při této nemoci stravovat?

30. duben 2014

Bolestivě oteklý kloub na palci u nohy, to je nejčastější projev dny. Pokud touto nemocí trpíte, nebo někdo ve vašem okolí, je potřeba dodržovat jistá dietní opatření. Tím můžete částečně ovlivnit počet záchvatů dny a ušetřit se od bolesti. A jaká jsou pravidla pro stravování?

Reklama

Dna - jak vzniká a jak se projevuje?

Dna je revmatické onemocnění, které postihuje klouby - nejčastěji palec u nohy, koleno nebo loket. Při nemoci dochází k vysoké koncentraci kyseliny močové v těle. Ta se v podobě krystalků usazuje v kloubech nebo například v ledvinách. Při záchvatu dny se v kloubu rozvine zánět a kloub je bolestivě oteklý a zarudlý. Bolest bývá tak silná, že zabrání normálnímu fungování postiženého člověka. Dna je ovlivněna několika faktory - věkem, pohlavím (dnou častěji trpí muži), životním stylem, nadváhou, stravou, ale i geneticky.

Příčinou vysoké koncentrace kyseliny močové jsou látky nazývané puriny, které se do těla dostávají nevhodnými potravinami.

Dna a stravování

Zda se u vás rozvine záchvat dny, můžete z části ovlivnit svým stravováním. Dieta může pomoci předcházet záchvatům, stejně tak jako dietní chyba může záchvat dny vyvolat. Výběr potravin se řídí obsahem purinů.

Základní pravidla diety

Dieta je založena na vynechání potravin s vysokým obsahem purinů. To je především maso, uzeniny, vnitřnosti nebo luštěniny. Velmi důležitý je pravidelný pitný režim - alespoň 2 litry tekutin denně.

Denní dávka masa pro lidi trpící dnou je stanovena na maximálně 90g v syrovém stavu. Pro úpravu masa volte raději vaření nebo dušení ve větším množství tekutiny, aby se z masa vyplavilo co nejvíce purinů. Grilování nebo smažení není vhodné.

Pokud máte nadváhu, dejte pozor na redukční diety a raději dejte přednost pravidelnému pohybu. Při redukční dietě může dojít ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi a následně propuknout záchvat dny.

 

Nevhodné potraviny

  • maso a uzeniny - předvším mladé maso (telecí, jehněčí), zvěřina
  • vnitřnosti - ledvinky, mozeček, plíce, slezina, játrové paštiky
  • ryby - sardinky, ančovičky, očka, šproty
  • živočišné tuky
  • masové extrakty - maggi, masox, sojová omáčka, bujóny
  • pečivo - celozrnné pečivo a celozrnné výrobky
  • luštěniny - fazole, hrách a čočka,
  • zelenina s vysokým obsahem purinů - rebarbora, chřest, růžičková kapusta, špenát, červená řepa, kapusta
  • plísňové a tučné sýry
  • ostré koření - kari, chilli, pepř, křen, česnek, hořčice,
  • alkohol - pivo, víno, tvrdý alkohol
  • další - čokoláda, marcipán, kakaový prášek, silné kakao, silný černý čaj, zrnková káva, droždí a kynutá těsta, houby

Doporučené potraviny

  • maso - malé porce libového hovězího nebo vepřového masa
  • mléčné výrobky - mléko, nízkotučné jogurty a sýry, zakysané výrobky, tvaroh, smetana
  • rostlinné tuky a oleje
  • ovoce a zelenina - mrkev, celer, brambory, banány, třešně, hrušky, borůvky, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky
  • pečivo a přílohy - tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže, těstoviny, pohanka, jáhly
  • zelené druhy koření - pažitka, petrželka, kopr, bazalka, saturejka, libeček, tymián, oregáno, majoránka
  • nápoje - čaj, minerální vody, ovocné šťávy, neslazené džusy (kromě brusinkového)

Pokud chcete omezit počet bolestivých záchvatů dny nebo se jich zbavit docela, dodržujte pravidla diety a snažte se žít zdravým životním stylem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se stravovat při kojení?

Jak se stravovat při kojení?

Pokud může maminka kojit své miminko, dává mu tím to nejlepší pro start do života. Kojením dítě dostává důležité živiny a až do konce 6. měsíce mu stačí pouze mateřské mléko od maminky. Složení a chuť mateřského mléka je ovlivněno stravou matky. Jak se má kojící maminka stravovat a na co si dát pozo…

Jak se počítá nemocenská?

Jak se počítá nemocenská?

Každý z nás občas onemocní. Když je to rýma a kašel nebo lehká viróza, většinou i dál chodíte do práce a čekáte na dny volna, abyste se mohli vyležet. Je-li nemoc taková, že chodit do práce nejde, přemýšlíte zda si vzít dovolenou nebo si nechat vystavit u lékaře neschopenku. V tomto článku se dozvít…


Jak se zbavit zahlenění?

Jak se zbavit zahlenění?

S podzimem přicházejí různé virózy, chřipky a nachlazení a s tím věčný boj s rýmou, kašlem a zahleněním. Co dělat když zahlenění postihne i vás? Jak si pomoci, abyste se cítili lépe? Pojďte si přečíst následující rady a tipy.

Jak poznat neštovice?

Jak poznat neštovice?

Když se dítě nakazí planými neštovicemi, získá imunitu na celý život. Většina lidí neštovice prodělá v dětském věku, kdy kromě nepříjemných pupínků často nebývají velké komplikace. Jak ale poznat, že se opravdu jedná o neštovice?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!