verze pro tisk

Jak se zbavit zahlenění?

9. prosinec 2014

S podzimem přicházejí různé virózy, chřipky a nachlazení a s tím věčný boj s rýmou, kašlem a zahleněním. Co dělat když zahlenění postihne i vás? Jak si pomoci, abyste se cítili lépe? Pojďte si přečíst následující rady a tipy.

Reklama

Jak vzniká zahlenění?

Zahlenění vzniká při infekcích horních nebo dolních cest dýchacích či při nachlazení. Tělo se brání virům nebo bakteriím a jako reakce na infekci se začne na sliznicích tvořit hustý hlen, který ucpává dýchací cesty a vám se špatně dýchá. O příčinách zahlenění se více zmiňuje článek Jak se zbavit zahlenění v krku.

Hlen musí z těla ven

Při léčbě zahlenění je důležité dostat hlen z těla pryč, proto se nebraňte kašli, obzvlášť jde-li o vlhký neboli produktivní kašel. Snažte se také hodně smrkat. Aby jste se hlenu dobře zbavovali, je třeba ho rozředit.

Co pomůže k uvolnění hlenu?

Když hlen rozředíte, bude se vám lépe dýchat a budete se cítit o něco lépe.

Léky

Většina lidí zvolí v první řadě volně dostupné léky. Při zahlenění jsou vhodné ty na vlhký kašel, např. ACC, Mucosolvan, Ambrobene, Mucobene, atd. Rýmu pomůže uvolnit např. roztok mořské vody ve spreji.

Čaje a bylinky

Vhodné je pití čajů z bylinek. Na zahlenění působí pozitivně čaj lipový, zázvorový, čaj z podbělu, tymián a velmi účinný je jablečník obecný.

Cibulová šťáva

Už naše babičky nám při rýmě a kašli dávali šťávu z cibule. Cibuli posypte cukrem a za chvíli se začne uvolňovat šťáva, která se užívá po lžičkách.

Napaření těla

Pro uvolnění hlenů pomůže horká sprcha nebo napaření hlavy nad hrncem s horkou vodou. Můžete si také namočit předloktí v umyvadle s horkou vodou. Uvidíte, že se vám uleví.

Co dalšího vám pomůže zahlenění lépe zvládnout?

Abyste zahlenění lépe zvládli, pomohou vám i tato další opatření:

  • pijte dostatek tekutin, které pomohou rozředit hlen
  • zvlhčujte vzduch v místnosti, nepřetápějte a často větrejte, protože suchý vzduch dráždí sliznice
  • na spaní si podložte hlavu polštářem navíc, aby byla výš než zbytek těla
  • zkuste si dát k jídlu něco pálivého - křen, chilli, zázvor, atd.
  • vynechte potraviny, které podporují zahlenění - mléčné výrobky a maso
  • vyhněte se prostředí, které dráždí sliznice - prašné prostředí, smog, výpary z barev a laků
  • nekuřte

Posilujte imunitu

Pro lepší zvládnutí zahlenění i jiných nemocí, je vhodné posilovat svoji imunitu. Otužujte se a užívejte v období viróz a chřipek přípravky s echinaceou, hlívou ústřičnou nebo s rakytníkem. Při prvních známkách nachlazení se snažte zbytečně se nevystavovat bakteriím a virům, protože vaše sliznice jsou v této době náchylnější k infekci.

Kdy jít k lékaři?

Jestli se k obtížím přidá horečka, silné bolesti hlavy nebo zvracení, zajděte za svým lékařem, který zhodnotí váš stav a navrhne další léčbu. Lékaře navštivte i v případě, že zahlenění trvá dlouhou dobu a váš stav se nijak nelepší.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.98 hvězdiček / Hodnoceno: 58x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se zbavit akné?

Jak se zbavit akné?

Akné bývá spojováno s obdobím puberty, ale tímto kožním onemocněním trpí i lidé starší. Jde o jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které se projevuje nevzhlednými pupínky především na obličeji. Jak se zbavit akné, aby jste nemuseli svůj obličej skrývat?

Jak se zbavit žárlivosti?

Jak se zbavit žárlivosti?

I když se už po sté přemlouváte, že to neuděláte, stále hypnotizujete partnerův telefon, který leží na stole a jen co je čistý vzduch, projedete zprávy, odchozí i příchozí hovory. Nic nenajdete. Vaše pocity jsou ještě horší, než před chvílí. Věříte totiž tomu, že si váš partner dává dobrý pozor na…


Jak se zbavit celulitidy?

Jak se zbavit celulitidy?

Celulitida trápí spoustu žen. Nezáleží na tom, jestli jste boubelka nebo máte tělo modelky, celulitida může postihnout i vás. Pokud vás nevzhledné dolíčky na kůži již trápí a chcete se jich zbavit, můžete zkusit některou z níže uvedených metod.

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Když na procházce lesem narazíte na mraveniště, jste schopni tyto malé pracovité tvory pozorovat třeba celou hodinu. Fascinuje vás, jakou mají sílu, jak se rychle pohybují, jací jsou houževnatí a vytrvalí. Pokud vám ale přejdou přes práh vašeho bytu a usadí se zde, už z nich tolik nadšení nejste! Ne…
Vložit komentář

Komentáře

Simca

úterý, 14. únor 2017
13:21

Na zahleneni je nejlepsi lek Psi sadlo. Je to od dr. weisse a pro me je to teda nejucinnejsi lek na odkaslani a zbaveni se hlenu. Namuzu si masticku na hrud a pak se mi ulevi.


Napsal: Simca [Odpovědět]