Jak se zbavit zahlenění?
9. prosinec 2014S podzimem přicházejí různé virózy, chřipky a nachlazení a s tím věčný boj s rýmou, kašlem a zahleněním. Co dělat když zahlenění postihne i vás? Jak si pomoci, abyste se cítili lépe? Pojďte si přečíst následující rady a tipy.
ReklamaJak vzniká zahlenění?
Zahlenění vzniká při infekcích horních nebo dolních cest dýchacích či při nachlazení. Tělo se brání virům nebo bakteriím a jako reakce na infekci se začne na sliznicích tvořit hustý hlen, který ucpává dýchací cesty a vám se špatně dýchá. O příčinách zahlenění se více zmiňuje článek Jak se zbavit zahlenění v krku.
Hlen musí z těla ven
Při léčbě zahlenění je důležité dostat hlen z těla pryč, proto se nebraňte kašli, obzvlášť jde-li o vlhký neboli produktivní kašel. Snažte se také hodně smrkat. Aby jste se hlenu dobře zbavovali, je třeba ho rozředit.
Co pomůže k uvolnění hlenu?
Když hlen rozředíte, bude se vám lépe dýchat a budete se cítit o něco lépe.
Léky
Většina lidí zvolí v první řadě volně dostupné léky. Při zahlenění jsou vhodné ty na vlhký kašel, např. ACC, Mucosolvan, Ambrobene, Mucobene, atd. Rýmu pomůže uvolnit např. roztok mořské vody ve spreji.
Čaje a bylinky
Vhodné je pití čajů z bylinek. Na zahlenění působí pozitivně čaj lipový, zázvorový, čaj z podbělu, tymián a velmi účinný je jablečník obecný.
Cibulová šťáva
Už naše babičky nám při rýmě a kašli dávali šťávu z cibule. Cibuli posypte cukrem a za chvíli se začne uvolňovat šťáva, která se užívá po lžičkách.
Napaření těla
Pro uvolnění hlenů pomůže horká sprcha nebo napaření hlavy nad hrncem s horkou vodou. Můžete si také namočit předloktí v umyvadle s horkou vodou. Uvidíte, že se vám uleví.
Co dalšího vám pomůže zahlenění lépe zvládnout?
Abyste zahlenění lépe zvládli, pomohou vám i tato další opatření:
- pijte dostatek tekutin, které pomohou rozředit hlen
- zvlhčujte vzduch v místnosti, nepřetápějte a často větrejte, protože suchý vzduch dráždí sliznice
- na spaní si podložte hlavu polštářem navíc, aby byla výš než zbytek těla
- zkuste si dát k jídlu něco pálivého - křen, chilli, zázvor, atd.
- vynechte potraviny, které podporují zahlenění - mléčné výrobky a maso
- vyhněte se prostředí, které dráždí sliznice - prašné prostředí, smog, výpary z barev a laků
- nekuřte
Posilujte imunitu
Pro lepší zvládnutí zahlenění i jiných nemocí, je vhodné posilovat svoji imunitu. Otužujte se a užívejte v období viróz a chřipek přípravky s echinaceou, hlívou ústřičnou nebo s rakytníkem. Při prvních známkách nachlazení se snažte zbytečně se nevystavovat bakteriím a virům, protože vaše sliznice jsou v této době náchylnější k infekci.
Kdy jít k lékaři?
Jestli se k obtížím přidá horečka, silné bolesti hlavy nebo zvracení, zajděte za svým lékařem, který zhodnotí váš stav a navrhne další léčbu. Lékaře navštivte i v případě, že zahlenění trvá dlouhou dobu a váš stav se nijak nelepší.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.98 hvězdiček / Hodnoceno: 58x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Simca
úterý, 14. únor 201713:21
Na zahleneni je nejlepsi lek Psi sadlo. Je to od dr. weisse a pro me je to teda nejucinnejsi lek na odkaslani a zbaveni se hlenu. Namuzu si masticku na hrud a pak se mi ulevi.
Napsal: Simca [Odpovědět]