verze pro tisk

Jak poznat neštovice?

14. květen 2014

Když se dítě nakazí planými neštovicemi, získá imunitu na celý život. Většina lidí neštovice prodělá v dětském věku, kdy kromě nepříjemných pupínků často nebývají velké komplikace. Jak ale poznat, že se opravdu jedná o neštovice?

Reklama

Silně nakažlivé onemocnění!

Neštovice jsou velice nakažlivým onemocněním, které způsobuje virus Varicella – zoster. Většinou se tímto virem nakazí děti ve věku od dvou do osmi let a to v období od ledna do května. Inkubační doba trvá 2-3 týdny a je bez příznaků. Nákaza se šíří vzduchem, dechem nemocné osoby. Nejvíce se rozšiřuje 3 dny před výsevem puchýřků a poté až 10 dní při jejich výsevu. Není se čemu divit, že pokud se ve školce objeví neštovice, dostanou je téměř všechny děti.

Jak je poznat?

Základním příznakem této nemoci jsou ony pověstné puchýřky, které většinou pokrývají celé tělo, ale jsou i případy, kdy pupínky hravě spočítáte.

Než se ale objeví první červené známky neštovic, může dojít u dítěte ke zhoršení celkové nálady. Jindy aktivní potomek si jde dobrovolně lehnout bez večeře, nemá o nic zájem. Může si stěžovat na bolesti hlavy, slabost a únavu. Zvýšená teplota či dokonce horečka je dalším průvodním jevem.

Jistotu ale získáme až po vyrašení červených puchýřků. Ty se mohou pomalu šířit 3- 4 dny po celém těle a obličeji. Pupínky se postupně vysuší, vzniknou tak stroupky, které samy zmizí.

Jaká je léčba?

V podstatě je léčba jednoduchá. Lékař zapíše do zdravotní dokumentace prodělání tohoto onemocnění a dále vám může předepsat léky na potlačení svědění. Buď ve formě kapek, které jsou vhodné pro malé dětí, nebo tablety. Pak už záleží jen na vás a vašem pediatrovi, jakou doprovodnou léčbu zvolíte.

Neštovice se mohou mazat tekutým pudrem, či jinými přípravky k tomu určenými. Na trhu je několik preparátů a máte možnost si vybrat. Tekutý pudr s přídavkem mentolu může některé děti dráždit, jiné jeho chladivé účinky ocení.

Doporučovány jsou také různé koupele v hypermangánu sodném.

Někteří pediatři ale od těchto metod upouští a pupínky doporučují nechávat zasychat bez použití jakýchkoliv přípravků, pouze se zmírňuje svědění.

Jak dítěti ulevit?

Vysvětlete svému dítěti, že je nutné, aby si puchýřky neškrábalo, jinak mohou na pokožce zůstat ošklivé jizvy. Ostříhejte mu nehty nakrátko, a tak minimalizujete šanci na zanesení infekce. Můžete vyzkoušet i bavlněné rukavice, většina dětí si je ale s oblibou sundává.

Ohledně sprchování a koupání dětí během neštovic se rozpoutávají velké diskuse. Jeden tábor tvrdí, rozhodně nesprchovat, jiní bojují za denní sprchování či koupání.  Nejlepší je vydat se zlatou střední cestou a dítě opláchnout vždy, když bude propocené. Hygiena intimních míst je samozřejmostí.

Jít se nakazit?

V dospělosti či u starých lidí může být průběh nemoci daleko těžší. Může způsobit zápal plic, neurologické komplikace či poškodit játra. U těhotných žen, které v dětství neštovice neprodělaly, může dojít k různým poškozením plodu. Proto se velké procento maminek chodí tzv. ,,nakazit“ k dětem právě nemocným, aby to měli za sebou. Je to ale vhodné?

Dětská imunita je během neštovic výrazně snížena a návštěvy přicházející se nakazit virem , mohou dítěti ,,donést“ další infekce. Raději tedy návštěvu slušně odmítněte.

Během nemoci se s dítětem zdržujte doma. Po zaschnutí posledního puchýřku můžete vyrazit ven, počítejte ale s tím, že stroupky se mohou hojit ještě několik týdnů.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak poznat zánět spojivek?

Jak poznat zánět spojivek?

Zánět spojivek je nepříjemný zdravotní problém oka. Oči nám můžou zarudnout z několika důvodů a né všechny vyžadují takovou léčbu jako zánět spojivek. Jak ho tedy s jistotou poznat?

Jak poznat poporodní depresi?

Jak poznat poporodní depresi?

Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese…


Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

Překyselením organismu vystavujeme naše tělo veliké zátěži a způsobujeme si tím mnoho zdravotních obtíží. Jak poznat, že jsme překyselení a co můžeme udělat pro to, abychom nebyli?

Jak poznám, že jsem těhotná?

Jak poznám, že jsem těhotná?

Plánujete miminko a nemůžete se dočkat, až se dozvíte, jestli to vyšlo a vy jste těhotná? Nebo patříte k těm, které měly nechráněný sex a teď se děsíte případného těhotenství? Kdy a jak poznáte, jestli jste těhotná nebo nejste?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!