verze pro tisk

Energetické drinky - kdy a jak je konzumovat?

17. květen 2014

Jste ve stresu, unavení a musíte ještě dodělat spoustu věcí? Máte před zkouškou a snažíte se na poslední chvíli všechno naučit? Nebo jedete autem na dovolenou a čeká vás cesta přes noc? Pak možná přemýšlíte o energetickém nápoji. Víte, jak a kdy tyto nápoje konzumovat?

Reklama

Co obsahují a jaké mají účinky?

Energetické nápoje, nebo jinak energy drinky, jsou nealkoholické nápoje, které vám mají pomoci zahnat únavu a takzvaně vás nakopnout. Ve většině případů obsahují kofein, taurin, guaranu a především spoustu cukru. Některé bývají obohaceny o vitamíny, minerály a další doplňkové složky jako je například L-karnitin.

Jejich úkolem je zajistit vám větší výkonnost, zahnat únavu, zlepšit koncentraci, stimulovat metabolismus nebo například urychlit regeneraci těla po sportovním výkonu.

To, že vám vypití energy drinku dodá energii, je způsobeno dávkou kofeinu a cukru. Po vypití jedné plechovky do sebe dostanete tolik kofeinu jako byste vypili jedno kafe, takže by se zdálo lepší sáhnout po kávě. Ale koufein v kombinaci s cukrem, který zvýší vaši hladinu krevního cukru, vám zajistí okamžitý přísun energie a zvýšení vaši výkonnosti na maximum. Po odeznění tohoto účinku většinou přichází ještě větší únava než před tím.

Cukr

Energy drinky obsahují velké množství "rychlých" cukrů, které zajistí okamžitý přísun energie do těla. Bohužel přispívají v kombinaci s kyselými složkami energy drinků ke vzniku zubního kazu.

Kofein

Povzbuzující účinky kofeinu jsou dány tím, že brání nervové soustavě uklidnit se. Způsobuje zvýšení adrenalinu v krvi a tím dochází ke zrychlení srdeční činnosti, k lehkému zvýšení krevního tlaku a souvisí s tím i zvýšená hladina krevního cukru. Kofein mimojiné přispívá k redukci tukových zásob.

Nevýhodou energy drinků je, že ho pije velké množství dospívajících, kteří jsou na účinky kofeinu mnohem citlivější. Ten totiž ve velkém množství způsobuje poruchy srdečního rytmu, zvyšuje krevní tlak a způsobuje žaludeční obtíže.

Taurin

Další z povzbuzujících prostředků v energy drincích je taurin, který podporuje mozkovou činnost. Taurin má jednu výhodu - patří mezi antioxidanty a proto pomáhá tělu bojovat s volnými radikály.

Guarana

Guarana funguje na podobném principu jako kofein. Účinkuje tak, že zlepšuje náladu, potlačuje stres a úzkosti, podporuje myšlení a hubnutí.

Energy drinky s guaranou mají oproti kofeinovým pomalejší nástup účinku, ale působí delší dobu.

Kdy pomůžou?

Energetické drinky mohou být dobrým pomocníkem v případě vyšší psychické nebo fyzické zátěže, když potřebujete zbavit únavy, stresu a dodat energii, třeba při jízdě autem nebo když doděláváte nějakou důležitou práci na poslední chvíli.

Rozhodně by se neměly stát běžnou součástí vašeho života, ale jednou za čas vám neuškodí. Neměly by nahrazovat kvalitní odpočinek a pořádný spánek.

Pravidla pro jejich konzumaci

Pokud si dáte jednou za čas jeden dva energy drinky, nehrozí vám prakticky žádné riziko.

Nikdy nepijte energetický drink jen na žízeň, ale pijte zároveň s ním vodu nebo minerálku. To je důležité především po sportovním výkonu, kdy můžete být dehydrovaní a energy drink také dehydruje a mohlo by dojít ke kolapsu.

Vypití velkého množství energetických nápojů může způsobit závratě, nespavost, zrychlení srdečního tepu, bolesti hlavy, nervozitu a jiné zdravotní problémy. Vyhnout by se jim měli lidé s vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním nebo psychickými poruchami včetně nuróz. Zcela nevhodné jsou pro těhotné a kojící ženy a především pro děti.

Nikdy nespojujte pití energetických nápojů s pitím alkoholu. Kofein způsobí, že se nebudete cítit tolik opilí a spotřebujete tak vyšší množství alkoholických nápojů než jste zvyklí.

Pamatujte, že pokud sáhnete po energy drinku jen v ojedinělých případech, může vám být dobrým pomocníkem pro překonání únavy.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Lněné semínko - jak konzumovat?

Lněné semínko - jak konzumovat?

Lněné semínko má v dnešním světě významné místo mezi zdravými potravinami. Můžete ho jíst zasyrova, ale dá se použít do pečiva, do pomazánek nebo na čaj. Jak ale připravit lněné semínko tak, abychom z něj vytěžili maximum?

Jak je prospěšné pití červeného vína?

Jak je prospěšné pití červeného vína?

O účincích červeného vína na lidský organismus bylo provedeno mnoho vědeckých studií, které dokazují jeho pozitivní vliv na člověka. Máte-li tento lahodný mok rádi, jistě vás potěší, že zejména kardiologové doporučují pití červeného vína, nejlépe každý den. Čím je nám červené víno tak prospěšné?


Jaterní dieta - co jíst a co nejíst?

Jaterní dieta - co jíst a co nejíst?

Byli jste u lékaře a ten vám nakázal dodržovat jaterní dietu? Tato dieta má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Pojďme se podívat na to, jak jaterní dietu dodržovat, co můžete jíst a co ne.

Jak oloupat broskve?

Jak oloupat broskve?

Broskve jsou vitamínovou bombou, a proto bychom na ně měli v našem jídelníčku pamatovat. Jejich sladká chuť v nás evokuje léto, teplo a slunce. Někdy je ale nutné broskve oloupat. Ale víte, jak na to?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!