verze pro tisk

Hlíva ústřičná a její účinky

23. duben 2014

Možná jste si v obchodě všimli, že kromě žampionů můžete koupit i hlívu ústřičnou. Nikdy jste se neodvážili ji koupit? To byste měli rychle napravit, protože tato houba nejen dobře chutná, ale má i léčivé účinky.

Reklama

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je jedlá houba, která roste v trsech na dřevě a pařezech listnatých stromů. U nás ji můžete najít od října do prosince nebo se uměle pěstuje na slámě, kukuřičných vřetenech nebo na dřevě. Pro svoje blahodárné účinky ji využívá čínská i japonská medicína například k přípravě léčivých tinktur a mastí.

Jaké obsahuje prospěšné látky?

Hlíva je bohatá na proteiny, různé enzymy, steroly, aminokyseliny a mastné kyseliny. Svoje skvělé vlastnosti má především díky vysokému obsahu beta glukanů, které mají pozitivní vliv na imunitní systém člověka. Kromě vitamínů skupiny B a vitamínů C, D, K, obsahuje hlíva ústřičná stopové prvky jako je železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bór a jód.

Léčivé účinky

Díky výše jmenovaným látkám má hlíva ústřičná mnoho pozitivních účinků na lidský organismus.

Beta glukany pomáhají zvyšovat odlonost organismu, posilují imunitní systém a zachycují volné radikály. Organismus je tak odolnější vůči virům a bakteriím a umí lépe bojovat s infekcemi a záněty. Díky schopnosti zachytit volné radikály zpomaluje proces stárnutí a působí jako prevence rakovinných onemocněních.

Pravidelná konzumace hlívy přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a působí příznivě na oběhový systém. Posiluje žilní stěny a tím napomáhá při léčbě křečových žil, bércových vředů, ale také hemeroidů. Pomáhá lepší průchodnosti a elasticitě cév a tepen, chrání srdce. Pozitivní vliv má také na krevní tlak.

Hlíva pomáhá zlepšit stav střevní mikroflóry, podporuje trávení a působí na metabolismus tuků. Příznivě působí při léčbě popálenin, kožních ekzémů, alergií nebo bradavic. Je vhodná při strnulosti končetin a šlach. Tělu doplňuje minerální látky.

Použití hlívy

Tato houba má výbornou chuť a aroma. Čerstvá se používá stejně jako jiné houby, tzn. do polévek, omáček, pod maso, nebo na zapékání. Pro léčbu se používá sušená, rozdrcená na prášek. Ten se přidává do čajů, polévek nebo do dalších jídel. Hlíva je vhodná pro diabetiky, pro bezlepkovou dietu, můžou ji konzumovat těhotné i kojící ženy. Seženete i spoustu léčebných přípravků s výtažkem z hlívy ústřičné.

Teď už je jen na vás, jestli se rozhodnete hlívu také vyzkoušet.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Proč pít zelený čaj?

Proč pít zelený čaj?

Pití zeleného čaje je velmi oblíbené v Číně, Japonsku a Korei. Do západní Evropy se tento čaj dostal až dlouho po čaji černém, ale pro svoje účinky na lidský organismus je velice populární.

Proč používat olivový olej?

Proč používat olivový olej?

Olivový olej, tolik oblíbený ve Středomoří, používá u nás čím dál víc lidí. Pro svoje skvělé vlastnosti je nedílnou součástí kuchyně v Itálii, Řecku, Španělsku a dalších zemích. Čím je tak prospěšný a jaké výhody nám jeho používání přinese?


Kombucha - jak ji připravit?

Kombucha - jak ji připravit?

Taky vám připadá název kombucha vtipný a nevíte co si pod ním vlastně představit? Jde o houbu, ze které se připravuje velmi zdravý nápoj, který chutná podobně jako burčák. Má blahodárné účinky na lidské tělo a proto ho pravidelně užívá spousta lidí. Navíc si tento nápoj můžete připravit sami doma. A…

Jak je prospěšné pití červeného vína?

Jak je prospěšné pití červeného vína?

O účincích červeného vína na lidský organismus bylo provedeno mnoho vědeckých studií, které dokazují jeho pozitivní vliv na člověka. Máte-li tento lahodný mok rádi, jistě vás potěší, že zejména kardiologové doporučují pití červeného vína, nejlépe každý den. Čím je nám červené víno tak prospěšné?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!