verze pro tisk

Jak pomocí stravy snížit krevní tlak

17. únor 2014

Hypertenze znamená krevní tlak vyšší než 140/90. Zjistili vám nebo někomu z rodiny vysoký krevní tlak? Pravděpodobně jste dostali léky na snížení a poučení o tom, jakou vést životosprávu.

Reklama

Je nutné vyřadit kouření a veškerý alkohol. Pokud máte nadváhu, měli byste s ní něco udělat. Vhodným jídelníčkem dokážete krevní tlak přiměřeně snížit. Jak na to?

Následky a první příznaky vysokého tlaku

Vysoký tlak je závažný problém, který má za následek zvýšené riziko onemocnění srdce a cév, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Ze začátku tohoto onemocnění na sobě nic nepoznáte, až později se začnou projevovat první příznaky, jako jsou závratě, bolest hlavy, únava, nervozita.

Omezte sůl

Nejdůležitější je co nejvíc omezit sůl. Denní příjem soli by neměl překročit 5g denně. Sůl můžete nahradit bylinkami a kořením. Nepoužívejte polévková koření, která obsahují vysoké množství soli.

Potraviny s obsahem draslíku

Tělu je nutné dodat dostatek draslíku. Draslík obsahují především banány, rajčata, melouny, brambory, fazole, hrášek, švestky, rozinky, broskve, pomeranče, cukety, brokolice  nebo mrkev.

Bílé maso ano

Místo červeného masa zařazujte do svého jídelníčku bílé maso, tzn. drůbež a ryby, které navíc obsahují zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Ryby jezte alespoň dvakrát do týdne.

Nápoje

Vyhněte se nápojům s obsahem kofeinu - kávu můžete nahradit meltou. Nepijte sladké limonády a minerálky, raději si dejte vodu s citronem.

Ovoce a zelenina

Do jídelníčku zařaďte co nejvíce ovoce a zeleniny. Používejte při vaření česnek.

Pečivo

Nahraďte pečivo z bílé mouky pečivem celozrnným, které má dostatek vlákniny.

Sladkosti

Sladkosti úplně vynechte, ale lze je nahradit kvalitní čokoládou s obsahem kakaa vyšším než 70%

Jídla, která se nedoporučují

Nejezte smažená jídla, konzervy, instantní jídla, slané sýry, chipsy, vynechejte potraviny s glutamátem sodným.

Ostatní

V kuchyni používejte kvalitní rostlinné oleje - olivový za studena lisovaný, sezamový nebo lněný.  Jezte vlašské ořechy.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak snížit cholesterol přírodní cestou?

Jak snížit cholesterol přírodní cestou?

Bylo vám lékařem oznámeno, že vaše hodnoty cholesterolu v krvi rozhodně nejsou dobré a je třeba s tím něco udělat? Vysoká hladina cholesterolu nesmí být přehlížena, může totiž vést k závažným zdravotním problémům. Jak ale na snížení cholesterolu? A jde to i přírodní cestou?

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Každý zodpovědný majitel domácnosti se snaží mít co nejnižší provozní náklady. Platby za energie a další poplatky jsou pro mnohé z nás relativně nákladnou složkou. Je proto vhodné neustále hledat nové možnosti, jak ušetřit. Nedávno vznikla nová služba společnosti E.ON, která vám může výrazně pomoci …


Jak ušetřit při nákupu kosmetiky? Přeci s pomocí slevových kódů a kuponů

Jak ušetřit při nákupu kosmetiky? Přeci s pomocí slevových kódů a kuponů

Nakupujete rádi na internetu a oblíbili jste si různé speciální akce a slevy, díky nimž vás nákupy vyjdou o poznání levněji? Pak vás jistě zajímá, jak ušetřit za značkovou kosmetiku.

Jak a kde dopřát svému tělu odpočinek a uvolnění pomocí masážních procedur?

Jak a kde dopřát svému tělu odpočinek a uvolnění pomocí masážních procedur?

V dnešní době plné stresu a velké psychické i fyzické zátěže je stále důležitější dbát o to, abyste svému tělu dopřáli dostatek odpočinku a relaxace. Kromě vydatného spánku k tomu mohou posloužit i různé procedury v lázeňských komplexech. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, navštivte Lázně Jupi…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!