verze pro tisk

Jak poznat poporodní depresi?

11. květen 2014

Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese. Jak ale takovou depresi spojenou s porodem poznat?

Reklama

Narozením dítěte začíná nová kapitola života!

Narození dítěte je velkým zlomem v životě celé rodiny, ale především v životě ženy. Ta získává novou roli matky, stává se člověkem, na kterém je novorozeně plně závislé. Velký pocit štěstí a radosti mohou vystřídat pocity opačné. Cítíte se sklesle, nemáte náladu, občas propuknete v bezdůvodný pláč? Tento stav má většina matek po porodu a jedná se o tzv. mateřský splín, označován také jako poporodní blues. Nastupuje někdy už pár hodin či dní po porodu a mělo by odeznít do 14 dní.

Kdy splín a kdy už deprese?

Když splín nevyprchá, je jistá pravděpodobnost , že se jedná o poporodní depresi. Ta může opravdu začít již porodem a tvářit se jako ,,baby blues“, ale častěji nezačne dříve než o měsíc nebo dva později, někdy se objeví až kolem roku věku dítěte. Příznaky jsou podobné, jako u splínu, ovšem jsou ještě prohloubené a schopnost postarat se o dítě, klesá.

Jaké jsou tedy příznaky poporodní deprese?

 • Extrémní únava a vyčerpání
 • Smutek, plačtivost, pocit beznaděje
 • Ztráta chuti k jídlu, nebo naopak žravost
 • Sebeobviňování, podceňování sama sebe
 • Úzkostlivá starost o dítě nebo ztráta veškerého zájmu o dítě
 • Myšlenky na ublížení dítěti či sobě
 • Nechuť stýkat se s lidmi, jít do společnosti
 • Strach být s dítětem o samotě
 • Poruchy spaní
 • Ztráta veškerého zájmu o záliby, domácnost, manžela

Příčina?

Za poporodní deprese můžou nejen výkyvy hladiny hormonů po porodu a během kojení, ale také množství jiných příčin.

Jaké jsou další příčiny?

 • Porod neproběhl tak, jak jste si představovala, máte pocit, že jste selhala.
 • Dlouhý pobyt v nemocnici, komplikace u dítěte nebo u vás.
 • Vyčerpání z porodních bolestí, málo spánku a celodenní péče o dítě
 • Potíže s kojením. Kojení je dnes silně propagované, a tak se některé maminky snaží kojit za každou cenu. Výsledek? Bolestivé bradavky, zápolení s kojícími polohami, frustrace z toho, že pokud nedokážete kojit, jste špatná matka!
 • Pocit neschopnosti kvůli tomu, že své dítě nedokážete dobře utišit, uspat, přebalit či vykoupat.
 • Smutek z toho,jak vypadáte
 • Změny v partnerském vztahu

Jak pomoci?

Pokud se naplno rozběhne ta pravá poporodní deprese, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V první řadě je třeba navštívit praktického lékaře, který  pomůže s lehčí formou poporodní deprese, nebo matku pošle na specializované pracoviště. Vhodné léky společně s terapií určitě pomohou.

Poporodní deprese je jednou z nejsnáze léčitelnějších forem deprese. Takže pokud novopečenou maminku postihne tato komplikace, nenechte ji trpět déle, než musí.

Při sebemenších známkách podezření na poporodní depresi si promluvte o tom, jak se cítí a zda je vše v pořádku. Čím dřív příčiny deprese odhalíte, tím lépe pro matku, pro dítě, ale i pro celou vaši rodinu!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak poznat neštovice?

Jak poznat neštovice?

Když se dítě nakazí planými neštovicemi, získá imunitu na celý život. Většina lidí neštovice prodělá v dětském věku, kdy kromě nepříjemných pupínků často nebývají velké komplikace. Jak ale poznat, že se opravdu jedná o neštovice?

Jak poznat zánět spojivek?

Jak poznat zánět spojivek?

Zánět spojivek je nepříjemný zdravotní problém oka. Oči nám můžou zarudnout z několika důvodů a né všechny vyžadují takovou léčbu jako zánět spojivek. Jak ho tedy s jistotou poznat?


Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

Překyselením organismu vystavujeme naše tělo veliké zátěži a způsobujeme si tím mnoho zdravotních obtíží. Jak poznat, že jsme překyselení a co můžeme udělat pro to, abychom nebyli?

Jak poznám, že jsem těhotná?

Jak poznám, že jsem těhotná?

Plánujete miminko a nemůžete se dočkat, až se dozvíte, jestli to vyšlo a vy jste těhotná? Nebo patříte k těm, které měly nechráněný sex a teď se děsíte případného těhotenství? Kdy a jak poznáte, jestli jste těhotná nebo nejste?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!