Jak poznat poporodní depresi?
11. květen 2014Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese. Jak ale takovou depresi spojenou s porodem poznat?
ReklamaNarozením dítěte začíná nová kapitola života!
Narození dítěte je velkým zlomem v životě celé rodiny, ale především v životě ženy. Ta získává novou roli matky, stává se člověkem, na kterém je novorozeně plně závislé. Velký pocit štěstí a radosti mohou vystřídat pocity opačné. Cítíte se sklesle, nemáte náladu, občas propuknete v bezdůvodný pláč? Tento stav má většina matek po porodu a jedná se o tzv. mateřský splín, označován také jako poporodní blues. Nastupuje někdy už pár hodin či dní po porodu a mělo by odeznít do 14 dní.
Kdy splín a kdy už deprese?
Když splín nevyprchá, je jistá pravděpodobnost , že se jedná o poporodní depresi. Ta může opravdu začít již porodem a tvářit se jako ,,baby blues“, ale častěji nezačne dříve než o měsíc nebo dva později, někdy se objeví až kolem roku věku dítěte. Příznaky jsou podobné, jako u splínu, ovšem jsou ještě prohloubené a schopnost postarat se o dítě, klesá.
Jaké jsou tedy příznaky poporodní deprese?
- Extrémní únava a vyčerpání
- Smutek, plačtivost, pocit beznaděje
- Ztráta chuti k jídlu, nebo naopak žravost
- Sebeobviňování, podceňování sama sebe
- Úzkostlivá starost o dítě nebo ztráta veškerého zájmu o dítě
- Myšlenky na ublížení dítěti či sobě
- Nechuť stýkat se s lidmi, jít do společnosti
- Strach být s dítětem o samotě
- Poruchy spaní
- Ztráta veškerého zájmu o záliby, domácnost, manžela
Příčina?
Za poporodní deprese můžou nejen výkyvy hladiny hormonů po porodu a během kojení, ale také množství jiných příčin.
Jaké jsou další příčiny?
- Porod neproběhl tak, jak jste si představovala, máte pocit, že jste selhala.
- Dlouhý pobyt v nemocnici, komplikace u dítěte nebo u vás.
- Vyčerpání z porodních bolestí, málo spánku a celodenní péče o dítě
- Potíže s kojením. Kojení je dnes silně propagované, a tak se některé maminky snaží kojit za každou cenu. Výsledek? Bolestivé bradavky, zápolení s kojícími polohami, frustrace z toho, že pokud nedokážete kojit, jste špatná matka!
- Pocit neschopnosti kvůli tomu, že své dítě nedokážete dobře utišit, uspat, přebalit či vykoupat.
- Smutek z toho,jak vypadáte
- Změny v partnerském vztahu
Jak pomoci?
Pokud se naplno rozběhne ta pravá poporodní deprese, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V první řadě je třeba navštívit praktického lékaře, který pomůže s lehčí formou poporodní deprese, nebo matku pošle na specializované pracoviště. Vhodné léky společně s terapií určitě pomohou.
Poporodní deprese je jednou z nejsnáze léčitelnějších forem deprese. Takže pokud novopečenou maminku postihne tato komplikace, nenechte ji trpět déle, než musí.
Při sebemenších známkách podezření na poporodní depresi si promluvte o tom, jak se cítí a zda je vše v pořádku. Čím dřív příčiny deprese odhalíte, tím lépe pro matku, pro dítě, ale i pro celou vaši rodinu!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!