verze pro tisk

Jak se zbavit akné?

15. říjen 2014

Akné bývá spojováno s obdobím puberty, ale tímto kožním onemocněním trpí i lidé starší. Jde o jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které se projevuje nevzhlednými pupínky především na obličeji. Jak se zbavit akné, aby jste nemuseli svůj obličej skrývat?

Reklama

Co je akné a jak vzniká

Akné je běžným problémem především u lidí v pubertě. Vlivem hormonálních změn dochází ke zvýšení funkce mazových žláz, které se ucpou a následně zanítí. Akné není vážné onemocnění, ale velmi nepříjemné a mnohdy ovlivňuje i psychickou pohodu postižené osoby. U těžkých forem akné, vznikají na pokožce drobné, ale trvalé jizvičky. Akné se objevuje hlavně na obličeji, ale i na hrudníku a na zádech.

Věci, které podporují tvorbu akné

Tvorbu akné můžete ovlivnit svým životním stylem. Je totiž podpořena špatnou osobní hygienou, konzumací tučných jídel a velkého množství alkoholu, kouřením nebo stresem. U dívek je ovlivněna také menstruačním cyklem.

Jak se zbavit akné?

Pokud máte akné, jistě byste se ho rádi zbavili. Pak zkuste dodržovat následující rady a projevy akné budou mírnější a možná zmizí úplně.

Pravidelně si myjte ruce a obličej

Mýt si obličej a také ruce je nutnost. Ruce si myjte co nejčastěji antibakteriálním mýdlem a snažte se během dne si moc nesahat na obličej. Bakterie, které máte na rukách, vaše akné jen zhorší.

Obličej si naopak umývejte jen 2-3x denně pomocí speciálních pleťových přípravků na mastnou pleť. Obyčejné mýdlo na obličej vůbec nepoužívejte, protože vysušuje pokožku a pleť na to reaguje zvýšenou tvorbou mazu, který akné zhoršuje.

Používejte vhodnou kosmetiku

Na obličej používejte pouze kosmetiku pro problematickou pleť. Nejlepší jsou přípravky, které vám přímo doporučí váš kožní lékař. Tyto prostředky obsahují látky působící proti zánětu a množení bakterií a pomáhají uvolnit ucpané mazové žlázy. Jestli používáte líčidla, nezapomeňte se večer odlíčit.

Pupínky nevymačkávejte

Pokaždé, když se vám na obličeji vytvoří nový pupínek, máte chuť ho ihned vymáčknout. Nedělejte to. Nejen, že si do rány zanesete nečistoty, ale vytvoříte si nevzhledné jizvy.

Upravte svůj životní styl

Protože akné zhoršuje nezdravý životní styl, zkuste ho také změnit. Do svého jídelníčku zařazujte co nejvíce ovoce a zeleniny, jezte pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů. Pozornost věnujte také pitnému režimu, protože voda pomáhá odplavovat nečistoty z těla. Mějte dostatek pohybu a také spánku, nekuřte a snažte se vyhýbat zakouřeným prostorám. To vše vám může při boji s akné pomoci.

Přírodní léčba

Můžete vyzkoušet i některé přírodních látky. Na akné se doporučuje použití medu, který může pomoci urychlit proces hojení. Namočte bavlněnou látku v medu a přiložte ji na postižená místa, pak med nechte půl hodiny působit a nakonec omyjte obličej vlažnou vodou.

Nebo si vytvořte z medu a skořice pastu, kterou naneste na pupínky a nechte ji přes noc působit. Ráno si nezapomeňte obličej pořádně omýt.

Další možností je vymačkat citronovou šťávu a potřít s ní pupínky. Nechejte působit dokud vás bude pleť pálit, poté obličej umyjte.

Návštěva lékaře

Pokud se i přes to nemůžete akné zbavit, navštivte kožního lékaře, který by vám měl poradit jak s pupínky bojovat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.81 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se zbavit žárlivosti?

Jak se zbavit žárlivosti?

I když se už po sté přemlouváte, že to neuděláte, stále hypnotizujete partnerův telefon, který leží na stole a jen co je čistý vzduch, projedete zprávy, odchozí i příchozí hovory. Nic nenajdete. Vaše pocity jsou ještě horší, než před chvílí. Věříte totiž tomu, že si váš partner dává dobrý pozor na…

Jak se zbavit zahlenění?

Jak se zbavit zahlenění?

S podzimem přicházejí různé virózy, chřipky a nachlazení a s tím věčný boj s rýmou, kašlem a zahleněním. Co dělat když zahlenění postihne i vás? Jak si pomoci, abyste se cítili lépe? Pojďte si přečíst následující rady a tipy.


Jak se zbavit celulitidy?

Jak se zbavit celulitidy?

Celulitida trápí spoustu žen. Nezáleží na tom, jestli jste boubelka nebo máte tělo modelky, celulitida může postihnout i vás. Pokud vás nevzhledné dolíčky na kůži již trápí a chcete se jich zbavit, můžete zkusit některou z níže uvedených metod.

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Když na procházce lesem narazíte na mraveniště, jste schopni tyto malé pracovité tvory pozorovat třeba celou hodinu. Fascinuje vás, jakou mají sílu, jak se rychle pohybují, jací jsou houževnatí a vytrvalí. Pokud vám ale přejdou přes práh vašeho bytu a usadí se zde, už z nich tolik nadšení nejste! Ne…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!