verze pro tisk

Jak vyléčit tenisový loket?

17. březen 2015

Onemocnění lokte, které je známé pod názvem tenisový loket, dokáže pěkně potrápit. Tenisový loket se mu říká, protože vzniká při jednostranném zatěžování ruky a často se s ním setkáváme u tenistů. Projevuje se nepříjemnou bolestí, které se budete chtít rychle zbavit. To ale nebývá zdaleka tak jednoduché. A jak vyléčit tenisový loket?

Reklama

Co je tenisový loket?

Onemocnění známé pod názvem tenisový loket je v podstatě zánět svalových a šlachových úponů v loketním kloubu. Z důvodů jednostranného přetížení vznikne zánět a loket začne bolet. Tenisový loket může vzniknout také po úrazu.

Tenisový loket se projevuje bolestí při pohmatu na zevní straně lokte, při zvedání věcí a při úchopu. V klidu se bolest vytrácí a při námaze znovu nastupuje. Může se objevit také otok lokte, zarudnutí i zvýšená teplota.

Akutní tenisový loket

Zánět může být akutní, který vzniká jednorázovým zatížením, například při nahazování omítky, štípání dříví.

Chronický tenisový loket

Pokud dochází k dlouhodobému přetěžování loketního kloubu, např. při sportu nebo v práci, dochází k chronickému zánětu.

Léčba

S léčbou je třeba začít co nejdříve. Pokud by nebyl tenisový loket léčen, může dojít až k degenerativním změnám v lokti, jako je třeba vápenatění úponů a ty lze řešit pouze operativně.

Klidový režim

Při prvních známkách tenisového lokte je třeba přestat ruku zatěžovat a nasadit klidový režim. Je-li bolest veliká, použijte šátkový obvaz a ruku zavěste, můžete přidat i ledové obklady na loket.

Analgetika a protizánětlivé masti

Když bolest přetrvává, použijte protizánětlivou mast a léky na bolest, tzv. analgetika. Tyto prostředky zakoupíte v lékárně.

Ultrazvuk, elektroléčba, laser, magnet atd.

Pokud bolest stále neustupuje, naštivte lékaře, který doporučí další léčbu. Možnosti jsou různé - elektroléčba, magnet, ultrazvuk, terapie laserem či metodou rázových vln. Budete tak pravidelně docházet na vybranou terapii, až zánět i bolesti ustoupí a loket bude vyléčen.

Obstřiky kortikoidy

Jednou z posledních možností jsou obstřiky kloubu kortikoidy. Injekčně se ke kloubu vpraví léčivá látka, která působí proti zánětu.

Operativní léčba

Pokud už došlo k degenerativním změnám, bude vám navržena operativní léčba, při které dojde k rozvolnění svalového úponu způsobujícího bolesti.

Prevence

Pro předcházení tenisového lokte je důležitá prevence. Snažte se vyhýbat jednostrannému zatížení a činnostem ho způsobujícím. Při sportu dbejte na správné protažení na začátku i na konci cvičení.

Jak vidíte, je důležité s léčbou začít co nejdříve, proto nepodceňujte tenisový loket a ucítíte-li bolest, na nic nečekejte a začněte jednat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

5 tipů, jak na štíhlé nohy

5 tipů, jak na štíhlé nohy

Chcete mít pevné a štíhlé nohy, abyste se nemusela bát vzít si krátkou sukni nebo kraťasy? Přináším vám cviky, díky kterým zpevníte stehna, lýtka i zadeček.

Jak na bolest krční páteře – 5 efektivních cviků

Jak na bolest krční páteře – 5 efektivních cviků

Pracujete často u počítače a bolí vás z toho krční páteř? Pak byste si měli i při práci najít chvilku a ztuhlé svaly protáhnout a procvičit. Nezabere vám to víc jak 5 minut, ale pomůže vám to ulevit od bolesti. A jaké cviky vám pomohou?


Střevní problémy na dovolené - jak se jim vyhnout?

Střevní problémy na dovolené - jak se jim vyhnout?

Chystáte se na dovolenou do nějaké exotické země a bojíte se střevních obtíží? Střevní problémy tvoří zhruba třetinu všech zdravotních obtíží na dovolených. Průjem a bolesti břicha jsou nejčastěji způsobovány viry a bakteriemi, které jsou pro naše tělo nové a střeva si s nimi neumí poradit. Jak se s…

5 cviků pro pevné břicho

5 cviků pro pevné břicho

Ploché a vyrýsované bříško je snem spousty žen, ale i mužů. Ukážu vám několik cviků, díky kterým nemusí zůstat jen u snu, ale budete se moci pyšnit pevným bříškem. Následující cviky vám pomohou posílit spodní a horní část bříška, i šikmé břišní svaly. Nebudete potřebovat žádné pomůcky, jen svoje těl…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!