Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B
18. duben 2014Víte, že když se řekne vitamín B, že nejde jen o jeden vitamín, ale že jich existuje celá řada? Pojďme se podívat k čemu jsou nám tyto vitamíny prospěšné a v jakých potravinách je najdeme.
ReklamaVitamíny B
Skupina vitamínů B se nazývá B-komplex a zahrnuje řadu vitamínu. Jsou to například vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) nebo B12 (kobalamin).
Vitamíny z B-komplexu podporují správný chod našeho těla, ovlivňují fungování metabolismu a pomáhají s trávením. Vitamíny B jsou rozpustné ve vodě. Naše tělo si tyto vitamíny neumí vyrobit a neumí je skladovat, proto je musíme našemu tělu dodávat v potravinách. Pokud přijmete velké množství vitamínu B, tělo je vyloučí močí, takže nehrozí předávkování.
Funkce některých vitamínů B
Každý z vitamínů má svůj vliv na jinou část nebo funkci těla.
- vitamín B1 (thiamin) pomáhá tělu vyrovnat se se zvýšenou zátěží nervového systému a pomáhá při únavě
- vitamín B2 (riboflavin) ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin
- vitamín B3 (niacin) pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a svou roli má při uvolňování energie z potravy
- vitamín B5 (kyselina pantotenová) zlepšuje paměť, pomáhá při hojení ran, prospívá vlasům, pokožce a nehtům, pomáhá při alergiích
- vitamín B6 (pyridoxin) umožňuje vyrábět energii z proteinů a cukrů, zvyšuje imunitu, podporuje dýchání buněk, práci nervů, svalů a žaludku
- vitamín B9 (kyselina listová) se podílí se na vzniku nukleových kyselin v organismu a proto je důležitý její dostatečný příjem hlavně v těhotenství, kdy podporuje správný vývoj plodu
- vitamín B12 (kobalamin) je důležitý při procesu vytváření krve
Nedostatek vitamínu B
K příznakům nedostatku vitamínu B patří afty, rozpraskané koutky úst, ekzémy, padání vlasů, únava, nespavost a špatná nálada. Při nedostatku vitamínu B12 dochází k chudokrevnosti nebo zhoršování paměti.
Zvýšený přísun vitamínů B by měli mít lidé se zvýšenou psychickou a fyzickou zátěží. Dostatečný příjem si zajistíte pestrou stravou.
Jaké potraviny obsahují vitamíny B?
Hlavními zdroji vitamínů B jsou maso, játra, ledviny, ryby, mléko, ořechy, luštěniny, celozrnné obilniny, jáhly, vejce a pivovarské kvasnice. Tyto potraviny obsahují většinu vitamínů ze skupiny B-komplexu.
Nemalé množství vitamínů B obsahuje zelenina a některé druhy ovoce. Jde především o listovou zeleninu. Z ovoce je to avokádo, datle, švestky. Vitamín B6 a B9 je obsažen také ve špenátu, brokolici, růžičkové kapustě a v zelí.
Některé z vitamínů B nejsou odolné vůči vysoké teplotě, proto je lepší zeleninu konzumovat v syrovém stavu.
Pokud není vaše strava dostatečně pestrá, můžete sáhnout i po lékových formách vitamínu B. V lékárně koupíte vitamíny B-komplex. Těhotným ženám se doporučuje k pestré stravě užívat navíc i kyselinu listovou, kterou také koupíte v lékárně.
Takže i pro vitamín B platí, když budete dbát na pestrý a vyvážený jídelníček, nemusíte se bát, že budete mít vitamínu nedostatek.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!