verze pro tisk

Víte, jak vzniká vbočený palec? Podívejte se na nejčastější deformity nohou

5. listopad 2019

Deformitami nohou souhrnně označujeme nepříjemné bolesti chodidel nebo komplikace například ve formě vbočeného palce či patních ostruh. Abychom těmto deformitám mohli předcházet, musíme nejdříve vědět, jak vznikají. Podívejte se na ty nejčastější a vyzrajte nad deformitami nohou jednou pro vždy.

Reklama

Jak vznikají patní ostruhy

Nenápadná bolest chodidel se náhle změní v ostrou neutuchající bolest paty v klidu i při došlapu. Na vině může být kostěný výrůstek pod patou. Ten vzniká dlouhodobým  přetěžováním organismu, přetížením vazů, nevhodnou obuví i revmatickým onemocněním. Do vazivových tkání následně neproudí dostatek kyslíku i živin a zároveň nefunguje odvod odpadních látek. Zde vzniká tzv. ischemický zánět neboli nepříjemná patní ostruha.

Jak vzniká plochonoží

Vznik plochonoží začíná již v dětství vinou příliš těsné obuvi či předčasného stavění dětí ve věku, kdy nemají chodidlo plně vyvinuto. Ploché nohy se, vinou zborcené klenby, mohou projevit i v dospělosti prostřednictvím otoků nohou, bolestí zad či únavou chodidel po delším stání. Později se mohou objevit křeče v nohách, bolest nártu a kotníku. Nejlepší prevencí i úlevou je v tomto případě chůze po nerovném povrchu, nošení vhodného obutí či použití Adjustačních ponožek®.

Jak vzniká vbočený palec

Vbočený palec je jednou z nejčastějších deformit přednoží. Palec se vychyluje ze své osy a přibližuje se k druhému prstu na noze. Na vině je v případě vbočeného palce nošení nevhodné obuvi se zúženou špičkou a přílišná zátěž na nohy. V oblasti přednoží následně dochází ke změnám, které mohou být bolestivé a nepříjemné, a to především díky otlakům, které se objevují zpravidla na horní straně prstů na nohou. Vhodné je nošení korektorů pro vbočený palec či preventivní nošení Adjustačních ponožek®.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Dna - jak se při této nemoci stravovat?

Dna - jak se při této nemoci stravovat?

Bolestivě oteklý kloub na palci u nohy, to je nejčastější projev dny. Pokud touto nemocí trpíte, nebo někdo ve vašem okolí, je potřeba dodržovat jistá dietní opatření. Tím můžete částečně ovlivnit počet záchvatů dny a ušetřit se od bolesti. A jaká jsou pravidla pro stravování?

5 tipů, jak na štíhlé nohy

5 tipů, jak na štíhlé nohy

Chcete mít pevné a štíhlé nohy, abyste se nemusela bát vzít si krátkou sukni nebo kraťasy? Přináším vám cviky, díky kterým zpevníte stehna, lýtka i zadeček.


6 top cviků, jak zpevnit zadek

6 top cviků, jak zpevnit zadek

Snažíte se cvičit, ale stále nejste spokojeni se svým zadečkem? Tak se pojďte podívat na 6 nejlepších cviků, díky kterým zpevníte a vytvarujete svůj zadek k dokonalosti.

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

Každé malé dítě by se mělo naučit jezdit na kole. A tak jednou přijde ten pravý čas přesedlat z odrážedla nebo tříkolky na kolo. V obchodech najdete spoustu modelů dětských kol a vybrat to pravé nemusí být úplně jednoduché. Pojďte se tedy podívat na to, jak vybrat dětské kolo.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!