verze pro tisk

Jak chovat akvarijní rybičky

14. červen 2015

Chcete zvířátko, které je tiché a nedělá nepořádek? Potom jsou rybičky tou správnou volbou. Pohled na život v akváriu je navíc velmi uklidňující. Ale nemyslete si, i rybičky potřebují vaši péči. Pojďte se podívat na to, jak akvarijní rybičky chovat.

Reklama

Zařizujeme akvárium

Protože jsou rybičky vodními tvory, potřebují pro svůj život akvárium, které si musíte zařídit s dostatečným předstihem, než rybičky nakoupíte.

Vybíráme akvárium

Velikost akvária se odvíjí od počtu rybek, které v něm chcete chovat. Minimální obsah pro malé hejno rybek je 40-100 litrů. Akvárium by mělo mít nejlépe obdélníkový tvar. Zcela nevhodné jsou akvária ve tvaru koule nebo ty se zkosenými stěnami.

Substrát na dno

Na dno akvária patří tzv. substrát. Může to být písek, štěrk nebo drobné oblázky. Je třeba volit tak, aby rybky malé kamínky nemohly spolknout.

Před vložením do akvária je třeba substrát propláchnout ve vodě.

Rostliny a dekorace

Akvárium osaďte rostlinami a umístěte dekorace - kámen nebo kořen. Nejenže bude akvárium lépe vypadat, ale rybkám budou sloužit jako úkryt. Vyvarujte se ostrým předmětům, o které by si mohly rybky potrhat ploutve.

Vzduchování a filtr

Do akvária patří také vzduchování a filtr, které vodu čistí a okysličují. Na výběr máte ze spousty druhů fitrů a záleží také na velikosti akvária, který vyberete.

Světlo

Nezapoměňte také na světlo. Rybám je třeba přes den svítit alespoň 12 hodin. Výhodnější jsou světla s časovačem, takže se o světlo nemusíte starat.

Chemie k úpravě vody

Ve zverimexu si pořiďte také chemii k úpravě vody a papírky k jejímu testování. Testuje se hodnota pH, která by měla být 6,5 - 8,25, a ve vodě by neměly být nitrity ani amoniak.

Chemii používejte vždy podle návodu.

Napouštění akvária

Před tím než koupíte a vypustíte rybky, je třeba nechat akvárium tzv. zajet. Osazené a přichystané akvárium napusťte, upravte vodu a nechejte ho 1-2 týdny prázdné. Poté znovu otestujte vodu, případně ji upravte a můžete nakoupit rybičky.

Výběr rybiček

Do akvária vždy vybírejte rybky podobných druhů. Většina rybiček žije v hejnech, proto by jich mělo v akváriu být alespoň 6-10.

Pokud přikupujete nové ryby, nechejte je asi 2 týdny oddělené od ostatních, aby je nenakazily případnými nemocemi.

Druhy akvarijních rybiček pro začátečníky

Pro začátečníky se hodí tyto nenáročné druhy akvarijních rybek - tetra neonová, neonka červená, živorodka duhová (paví očko), mečovka mexická, parmička nádherná, tetra černá, krunýřovec skvrnitý, pancéřníček skvrnitý.

Velmi oblíbené jsou například neonky. Těm vyhovuje hustě osázené akvárium, zároveň ale potřebují dostatek prostoru. Jde o všežravou rybku, která žije v hejnech. Vyhovuje ji suché krmivo doplňované o živou potravu.

Krmení pro akvarijní rybičky

Rybičky se krmí 1-3x denně vždy ve stejnou dobu. Ke krmení se používá krmivo ve formě vloček nebo granulí a je vhodné ho občas oživit např. nitěnkami nebo mraženými larvami komárů.

Pokud používáte krmení, které plave na hladině, nejprve ho namočte ve vodě, aby klesalo ke dnu a ryby spolu s ním nežraly vzduch, který jim nemusí dělat dobře.

Nepřekrmujte

Není ani tak důležité jak často ryby krmíte, ale zásadní je nepřekrmovat. Dávejte rybám jen tolik krmení, kolik spotřebují za 5 minut. Pokud rybky krmení vyplivují, jsou překrmené. Zbytky kremní vylovte a zlikvidujte.

Údržba akvária

I když máte v akváriu filtr na čištění vody, je třeba 1x týdně měnit vodu.

Voda v akváriu se nemění najednou, ale vždy jen 10-25% vody. Nejprve vodu odčerpejte hadičkou a poté napusťte novou. Nezapomeňte zkontrolovat pH a obsah nitritů a amoniaku.

Pokud nemáte v akváriu filtr, vyměňujte vodu 2x týdně.

Čištění

Jednou za 14 dní také vyčistěte celé akvárium. Při čištění není nutné lovit rybky ven, ale pomocí odsávačky vyčistěte substrát od exkrementů a zbytků krmení.

Budete-li se o rybičky dobře starat, budou vám dělat jen radost.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se naučit asertivitě?

Jak se naučit asertivitě?

Málokdo z nás umí jednat asertivně. Často tak mezi lidmi dochází ke zbytečným rozporům, omylům a nedopatřením. Leckdy se snažíte něco druhému vysvětlit a neubráníte se u toho agresivnímu chování a manipulaci? Nebo se naopak dostanete do situace, která je vám nepříjemná, neustále ustupujete a váš sen…

Jak správně stolovat?

Jak správně stolovat?

Je velký omyl myslet si, že lidé jedí jen proto, aby se nasytili. Pokud by tomu tak skutečně bylo, těžko by vznikl kuchyňský stůl. Stůl se stal místem, kde lidé nejen jedí, ale kde se setkávají po náročném dni, vytváří zde rodinnou pohodu, pospolitost. Správně vychovaný člověk ví, jak se u takového …


4 rady, jak si udržet přátelství

4 rady, jak si udržet přátelství

Člověk je tvor společenský a proto často a rád vyhledává společnost dalších lidí. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, kolegy z práce nebo spolužáky. Když si pak dva lidé „padnou do noty“, může mezi nimi vzniknout přátelství, které je na celý život a může být i silnější než tzv. pokrevní pouto.

6 důležitých rad, jak se seznámit na internetu!

6 důležitých rad, jak se seznámit na internetu!

Nedaří se vám stále najít toho pravého partnera pro život? Celý den jste v práci, večer padnete do postele a ráno celý kolotoč na novo. Víkendy a volné večery trávíte raději u televize nebo s dobrou knihou, ale na druhou stranu máte už samoty plné zuby? Tak proč s tím něco neudělat? Vydejte se do v…




Vložit komentář

Komentáře

Marie Vorlová

pondělí, 30. říjen 2017
16:28

prosím o radu, mám krásné akvario, jsou tam neonky, skaláry a paví očka, mají filrt,, světlo i teplotu správnou, čistím pravidelně filtr a najednou mě vše zčernalo, rostliny, škebličky na písku i různé schovávačky pro rybičky a vše je černé. Prosím o radu a čím jsem to zavinila. Děkuji předem za odpověď Vorlová marie


Napsal: Marie Vorlová [Odpovědět]