verze pro tisk

Jak krmit slepice?

2. říjen 2014

Chov slepic je především na vesnicích stále velmi rozšířený. U lidí jsou velmi oblíbená kvalitní domácí vajíčka, která se s těmi z obchodu nedají vůbec srovnávat. Jak slepice krmit, aby měly nejen dobrá vajíčka, ale aby byly také spokojené a zdravé?

Reklama

Čím krmit slepice?

Slepice jsou na krmení velmi nenáročné, obzvlášť jsou-li ve venkovním výběhu. Aby dobře snášely, potřebují kvalitní krmení, které bude obsahovat potřebné vitamíny a minerály.

Čím tedy slepice krmit?

Zrní

Základem krmení slepic je pšeničné zrno. Z obilovin mohou dostávat také ječmen nebo loupaný oves, ale pšenice je základ. Kukuřici dávejte slepicím jen občas, protože po ní rychle tloustnou a poté snáší méně vajíček.

Krmné a vlhčené směsi

V obchodech pro chovatele můžete koupit také krmné směsi, které mají složení slepičkám přímo na míru. Většinou obsahují zrní, šrotované obilí, minerály a vitamíny.

Slepicím můžete dávat také směsi vlhčené. Směs můžete vlhčit vodou, mlékem nebo syrovátkou. K ní potom přidat ještě nasekanou trávu nebo kopřivy, ale i nakrouhanou řepu nebo mrkev. Správně navlhčené krmivo vytvoří po sevření v dlani hrudku, ale když stisk povolíte, zase se rozpadne. Příliš lepivé krmení nemají slepice rády, protože se jim lepí na zobák.

Vlhčeného krmení dávejte jen tolik, aby je slepice spotřebovaly během půl hodiny, jinak by se mohlo zkazit.

Zelená píce a šťavnaté krmivo

Pokud nemáte slepice ve výběhu se zelenou trávou, dávejte jim alespoň jednou denně čerstvě nasekanou trávu. Slepice budou rády i za mladé kopřivy, žabinec nebo jetel. Jednou za čas jim můžete přilepšit nastrouhanou mrkví nebo řepou. S chutí sezobnou také zeleninovou nať, tykev, dýni, cuketu nebo jablka.

Vápník

Především pro nosnice je důležitý dostatečný přísun vápníku. Proto se jim podávají rozdrcené skořápky vajíček. Ty je třeba před použitím nejprve převařit.

Vitamíny a minerály

Především v zimě, kdy je nedostatek zelené píce, je vhodné slepicím ke krmení nebo do vody přidávat vitamíny a minerály. Bez nich by slepice moc nenesly a vajíčka by nebyla tolik kvalitní.

Zbytky z kuchyně

Spousta lidí dává slepicím všemožné zbytky z kuchyně. Je třeba, aby dostávaly jen nezávadné a nezkažené jídlo. Slepice mají rády například vařené brambory nebo suché pečivo, které rozmočte ve vodě. Dávat jim můžete také slupky od zeleniny, atd.

Jak často krmit?

Jak často budete slepice krmit, záleží na vašem času. Nejlepší je slepice krmit dvakrát denně, ale můžete i častěji. Pokud mají slepice svůj výběh, kde mají dostatek potravy, stačí když je budete krmit jen jednou denně a to večer. Slepice by měly mít po celý den přístup k suché pšenici a jednou denně by měly dostat zelenou píci.

Voda

Slepice musí mít po celý den také přístup k čisté a nezávadné vodě. Vodu měňte každý den a nádobu na vodu vždy pořádně vymyjte.

Do vody je možné také přidávat různé vitamínové doplňky pro slepice.

Ostatní doplňky

Nezapomínejte slepicím dát k dispozici říční písek nebo tzv. grit (křemennné kamínky), který je důležitý pro správné trávení potravy.

Pokud dáte slepicím to správné krmení, uvidíte, že budou dávat pěkná vajíčka.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.24 hvězdiček / Hodnoceno: 71x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak krmit kapry

Jak krmit kapry

Když jdete s dětmi krmit kapry na přehradu, stačí vzít kousek starého pečiva a kapři se o něj budou prát. Něco jiného je, když máte vlastní rybník a pěstujete kapry na maso. V tom případě je vhodné kapry přikrmovat, aby byli zdraví a rychle rostli. Jak krmit kapry?

Jak často krmit kočku?

Jak často krmit kočku?

Kočku má doma spousta lidí. Někdo ji má jako domácího mazlíčka, který skoro nechodí ven, někdo dává své kočce veškerou volnost a skoro o ni neví. Každá kočka ovšem musí také něco jíst. Víte jak často kočku krmit a čím?


Jak krmit kanáry?

Jak krmit kanáry?

Máte v plánu pořídit si kanárka? Pokud se nechcete chovem zabývat profesionálně, jsou to ptáčci nenároční a vhodní i pro začátečníky. A vás určitě zajímá jak a čím ho krmit, aby byl kanárek spokojený a pěkně zpíval?

Jak udělat kvásek?

Jak udělat kvásek?

Na pultech je v dnešní době nepřeberné množství různých druhů chleba, rohlíků, bulek, slaného i sladkého kynutého pečiva. Stále častěji ale pečeme doma. Co takhle křupavý chléb právě vytažený z trouby s bylinkovým máslem vlastní výroby? Kdo by odolal? Základem celého chlebu je kvásek, který byl v do…
Vložit komentář

Komentáře

ema

pondělí, 29. prosinec 2014
13:58

.....se kterými se ty z obchodu nedají srovnat....tak to vyzní pravdivš


Napsal: ema [Odpovědět]

ema

pondělí, 29. prosinec 2014
14:01

k těm skořápkám - bábi je jen opláchla a nechala dobře usušit, pak jen mírně podrtila


Napsal: ema [Odpovědět] [Skrýt]